rowerzystka

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim tylko czekają na to, aby je odkrywać i eksplorować. To niepozorne miasto skrywa w sobie wiele tajemnic. Czy chcesz je odkryć? Jeśli tak, to przygotuj się na zwiedzanie mrocznych grot, odpoczynek w parku a także zwiedzenie starego bunkra od środka. Możliwości jest naprawdę wiele i może nie starczyć całego dnia, aby wszystko to zgłębić. A jak już zwiedzimy wszystko, co mieliśmy w planach, to wypadałoby skoczyć na jakieś jedzenie, prawda? Takiego również nie brakuje w mieście, więc znajdzie się coś dla każdego. Zarówno mięsożercy, jak i weganina.

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie: Skansen Rzeki Pilicy

Bardzo ciekawa i być może niedoceniana pozycja na tej liście. Skanseny to takie fajniejsze muzea. Na czym polega ich urok? Ich celem jest odtworzyć dawne realia, więc będziemy mieli okazje przejść się po staroświeckich domach, zobaczyć nieużywane już dzisiaj maszyny rolnicze i stroje ludowe. Najlepsze jest to, że z jednego pomieszczenia do drugiego nie prowadzą jakieś korytarze. Znaczną część wycieczki spędzimy na świeżym powietrzu, co już samo w sobie jest świetną atrakcją.

Groty Nagórzyckie to coś, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim

grota, najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim oferują nam między innymi obcowanie z przyrodą. Tym razem spójrzmy na trochę inne miejsce niż typowy las czy bór. Chodzi o groty. Nie jest to zbyt często element polskiego krajobrazu, zwłaszcza gdy nie wie się, gdzie go szukać. Nie trzeba wyjaśniać czym są groty osobom, które przygotowują się do wycieczki w Tatry, bo w górach faktycznie możemy się natknąć na wiele takich obiektów. A co z pozostałymi miejscami w kraju? Czy można pobawić się w grotołaza w Polsce centralnej? Oczywiście że tak. Nie tylko jest to możliwe, ale wręcz zachęca się, by choć raz w życiu odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Historia Grot Nagórzyckich

Najciekawsze jest to, że skały piaskowcowe, które możemy zobaczyć w grotach mają około 100 milionów lat. Aby zrozumieć, skąd się wzięły musimy cofnąć się do czasów epoki kredowej. W obszarach Niecki Tomaszowej morze wycofywało się i pojawiają się wielokrotni, co miało kolosalny wpływ na kształtowanie się terenów. Ekspertem w tej sprawie był Jerzy Sosnowski, który w 1995 roku wydał swój informator turystyczny pt. Niebieskie Źródła – Groty. Wyjaśnił on, że skały, pochodzące z dna morskiego (ale też lądowego) osadzały się dokładnie w tym miejscu. Wiązało się to z przesuwaniem się lini brzegowej zbiornika, który stopniowo się wypłycał. W tamtym czasie też płynęła rzeka, która utworzyła w tym miejscu deltę. To właśnie ta rzeka transportowała piaski kwarcowe z Gór Świętokrzyskich. To przyroda zadbała o to, aby pozornie zwykłe skały były czymś, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim.

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim: Muzeum Regionalne

muzeum - najpopularniejsze miejsca w Tomsazowie Mazowieckim

Muzea mają to do siebie, że jedni je uwielbiają, a inni omijają szerokim łukiem. Może wpływać na to kilka czynników. Chociażby cel naszej wycieczki. Jeśli jesteśmy nastawieni na edukację i chcemy się jak najwięcej dowiedzieć o miejscu, które odwiedzamy (i nie tylko) to wszelkiego rodzaju placówki edukacyjne są miejscami dla nas. Przykładem takiej placówki jest muzeum, a obiektów muzealnych w Tomaszowie nie brakuje. Jeśli więc wybieramy się na wycieczkę do tego miasta, to Muzeum Regionalne w Tomaszowie Mazowieckim jest czymś, co warto odwiedzić podczas takiej wizyty. Oczywiście jeśli jesteśmy w większej grupie i zostaniemy przegłosowani, to nie ma sensu się kłócić. Wtedy możemy sobie odpuścić spacer po muzeum i wrócić do niego nieco później. Czas nas przecież nie goni.

Co oferuje muzeum w Tomaszowie?

Jak wszystkie muzea w województwie łódzkim, to daje nam duży wgląd w historię i kulturę regionu. Odkryje przed nami również karty dawnego życia w Tomaszowie Mazowieckim. Zobaczymy, jak żyły nasze pra-prababcie w czasach, gdy nie było tylu udogodnień co dzisiaj. Jak każde muzeum, jest ono podzielone na kilka działów, aby łatwiej było się odnaleźć. Jednym z nich jest archeologia. Zobaczymy tam stare naczynia, biżuterię a nawet manekina mającego przypominać średniowiecznego woja. Takie wystawy potrafią rozpalić wyobraźnie zarówno dorosłych gości jak i tych najmłodszych, którzy dopiero poznają świat i potrafią się nie jednym szczerze zachwycić.

Poznaj świat przyrody razem z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim

sarna

Eksponaty muzealne to przecież nie tylko antyki, którymi posługiwała się dawna ludność. To też obiekty, które mogą nam pomóc lepiej zrozumieć świat, który nas otacza. Pod wieloma różnymi kątami. Między innymi pozwala nam poznać faunę i florę wyrażoną w figurach naturalnego rozmiaru. Zobaczymy z bliska, jak wyglądają zwierzęta ze środkowego Nadpilicza. Pojawiają się tam ssaki, gady, płazy, ptaki i ryby, które umieszczono w takich konfiguracjach, aby przypominały ich naturalne środowisku.

Armata w Parku Rodego

Militaria to coś, co przyciąga wzrok i zainteresowanie osoby z praktycznie każdej grupy społecznej. Do takich militariów można zaliczyć także armatę która, znajduje się w Parku Rodego. Oczywiście pełni dzisiaj funkcję ozdobną a nie militarną, ale zawsze można pokazać ją dzieciom. Zwłaszcza chłopcom, którym takie takie atrakcje na pewno się spodobają.

A skoro już mowa o parku…

Armata to nie jedyny powód, dla którego warto wybrać się z okolice Parku Rodego. Jest to przede wszystkim miejsce wypoczynku, gdzie można usiąść na ławce i się zrelaksować. Zwłaszcza, gdy jesteśmy na wycieczce całą gromadką i dzieci zdążyły już dać nam porządnie w kość. W takiej sytuacji zdecydowanie zasługujemy na odpoczynek. Dzieciaki również, choć one zwykle podczas wycieczki są energiczne i wydają się nigdy nie męczyć. No może do czasu, aż powiemy im, że jest za zimno na lody i wracamy do domu.

park rodego

Żelazny Most czyli najsłynniejsze zabytki w Tomaszowie Mazowieckim

Mosty raczej kojarzą nam się dobrze. Są symbolem budowania czegoś, więc metafory mostu często używamy, mówiąc o relacjach międzyludzkich. Żal wzbudzają w nas jednak sytuacje, kiedy ktoś te mosty burzy. Np. gdy czyjeś zachowanie prowadzi do zniszczenia relacji dwóch osób. Przyjrzyjmy się teraz jednak pewnemu dosłownemu mostowi.

Jakie tajemnice skrywa żelazny most?

Na Pilicy możemy zobaczyć żelazny most kolejowy, który już wielokrotnie ulegał zniszczeniom. Przetrwał obie wojny światowe, ale nie wyszedł z nich bez szwanku. Niestety nie udało się zawalczyć o to, aby wpisać go na listę zabytków. Przez to grozi mu zniszczenie i już pojawiają się plany jego demontażu. Nie ma się jednak co załamywać, ponieważ w jego miejscu ma powstać nowy most, dużo lepiej przystosowany do tego typu zadań. Warto wspomnieć, że jednak miasto nie zgodziło się całkowite zezłomowanie tego obiektu. Wręcz przeciwnie, kilka jego części należy już do zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy. Ze względu na to, że jest to most kolejowy, możemy wybić sobie z głowy wieszanie na nim kłódek. Na mostach dla pieszych również tego nie powinniśmy robić choćby ze względu na niepotrzebne obciążanie mostu. Do tego szkodliwe dla środowiska jest wyrzucanie kluczyka do wody, które często tej procedurze towarzyszą.

Arena Lodowa. Dla osób, które lubią zimno

łyżwy

Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim to bardzo unikatowy budynek w skali całego kraju. To taka hala sportowa, ale zorientowana na sporty zimowe. Można więc udać się na tamtejsze lodowisko i poślizgać się trochę, aby zrzucić z siebie stres dnia codziennego. Najciekawsze jest to, że obiekt otwarty jest nie tylko w zimie. Jest także możliwość poślizgania się po lodowisku w środku lata. Jak to możliwe? To już słodka tajemnica tej placówki, którą powinieneś odkryć sam!

Pełny profesjonalizm

To jednak nie tylko miejsce dla miłośników jazdy na łyżwach. Odbywają tu także profesjonalne wydarzenia sportowe, takie jak żużel na lodzie czy hokej. Nie są to może najbardziej popularne dziedziny sportu w Polsce, ale choćby ze względu na ich oryginalność warto ich tradycję pielęgnować. A może akurat uda nam się załapać na jakiś mecz z prawdziwego zdarzenia? Czasem takie przypadkowe wypady mogą prowadzić do pojawienia się w nas zupełnie nowej pasji, więc warto czasem się zainteresować czymś, co pozornie zupełnie nie jest w naszym guście. Nigdy nie wiadomo, kiedy dopadnie nas zupełnie nowe hobby. Jeśli faktycznie po wizycie na Arenie Lodowej staniemy się miłośnikami hokeja albo zapalonymi łyżwiarzami, to będzie to kolejny dowód na to, że wycieczki są niezwykle korzystne dla naszego życia.

Schron Regelbau 621 – najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim

Schron Regelbau 621 dzisiaj już nie pełni funkcji militarnej. I bardzo dobrze. Miejmy nadzieję, że nie będziemy już nigdy musieli chować się w tego rodzaju zabudowaniach. Nie oznacza to jednak, że musimy zapominać o historii. Wręcz przeciwnie, musimy uczyć się na błędach naszych przodków i wiedzieć do czego prowadzi masowa przemoc. Dobrze więc, że na terenie kraju znajdują się zabytkowe schrony, które przypominają o tym, jak wygląda wojenna rzeczywistość.

Czy warto odwiedzić Schron Regelbau 621?

Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym tego schronu. Jego ściany mają aż 2 m grubości, co oznacza, że wrogim żołnierzom byłoby bardzo trudno się przez nie przebić. Takie mury potrafią nawet wytrzymać wybuch bomby albo strzał z czołgu. Oczywiście nie ma konstrukcji idealnych i nawet taki bunkier na sterydach można paść ofiarą agressywnej akcji zbrojnej. Wiemy, że jednak, że obiekty R 621 miały też jedną funkcję. Otóż znajdowały się w nich działa polowe lub przeciwlotnicze. Dzięki temu łatwiej było obronić teren przed wrogiem, zanim ten zdążył w ogóle rozpocząć swoje działa.

Najpopularniejsze miejsca w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie można zjeść dobre jedzenie

Jeśli nasza wycieczka dobiega końca, to prawdopodobnie jesteśmy głodni i zmęczeni. Zmęczenie oczywiście można przegonić krótkim posiedzeniem w parku, ale żołądka nie napełnimy ładną pogodą. Trzeba się więc wybrać do jakiegoś punktu gastronomicznego, w którym podadzą nam coś sycącego, co zdecydowanie umili nam podróż do domu.

Pizza?

Kiedy podróżujemy w większym gronie, to najczęściej wybór pada na pizzerię. Trzeba sobie tylko zadać pytanie, którą. Jedną z najpopularniejszych opcji jest oczywiście słynna sieciówka Da Grasso. Jeśli jednak chcemy spróbować czegoś bardziej lokalnego, to czeka na nas pizzeria Capone i pizzeria Trufla. Wszystkie te punkty gastronomiczne potrafią zadowolić miłośnika pizzy, więc pewnie głównym kryterium będzie odległość. Kiedy już wybierzemy odpowiedni lokal, to nie czekajmy dłużej tylko zamówmy to cudo włoskiej kuchni wedle naszych upodobań.