dzik

W Parku Solidarności pojawiły się dziki

Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, którzy wybrali się na spacer do Parku Solidarności mogli tam spotkać niecodziennych gości. Chodzi o dziki, które uznały, że dobrym pomysłem będzie wybranie się w tamte rejony. Oczywiście nie jest to pierwszy raz, kiedy te zwierzęta pojawiły się w mieście. Jakiś czas temu mieszkańcy spotkali je w samym centrum miasta. Jak to możliwe, że zwierzę leśne zapuszcza się w takie rejony? Oczywiście chodzi o szukanie pożywienia. Kiedy dzikie zwierzę ma problem ze znalezieniem jedzenia w swoim środowisku, to wybiera się na wycieczkę, aby znaleźć je w innym miejscu. Często właśnie takim miejscem jest miasto, w którym ludzie nie spodziewają się widoku dzika.

Problem z dzikimi zwierzętami mają również mieszkańcy Nidzicy.

Jak się zachować gdy spotkaniu dzika?

Co zrobić, gdy spotkamy dzika? Wielu z nas ta sytuacja może przestraszyć, bo dziki kojarzą się z groźnymi zwierzętami. Nawet w słynnym wierszu Brzechwy jest mowa o zmykaniu na drzewo. Czy faktycznie jest aż tak strasznie? Okazuje się, że spotkanie z dzikiem jest najniebezpieczniejsze, gdy mamy do czynienia z matką. Wtedy jest ryzyko, że zaatakuje nas, aby chronić swoje potomstwo. Dzik nie ma jednak zbyt wielu powodów, żeby rzucić się na człowieka. Jeśli więc będziemy zachowywać się swobodnie i zignorujemy obecność futrzaka, to nic złego nie powinno nam się stać. Jeśli my będziemy się zachowywać spokojnie wobec niego, to on również będzie spokojny.

Nie karmimy!

O ile nawiązanie względnie przyjaznej relacji z dzikiem jest możliwe, to musimy pamiętać, aby go nie karmić. Jeśli przyzwyczai się, że ludzie są dla niego darmowym źródłem pożywienia, to się do tego przyzwyczai i zacznie przychodzić regularnie. Może to spowodować dość duże kłopoty wśród mieszkańców. Jeśli więc mieszkamy w mieście i na naszym osiedlu mieszkalnym spotkamy takiego zwierza, to po prostu zaakceptujmy ten fakt i zajmijmy się swoimi sprawami. Zrobimy wtedy przysługę nie tylko innym mieszkańcom ale także zwierzętom. Gdy człowiek rozpieszcza dzikie zwierzę, to ona ma później problemy z naturalnym znajdowaniem pożywienia. Oznacza to poważne zaburzenie ekosystemu.