Przydomowa oczyszczalnia – biologiczna czy ekologiczna?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to od wielu już lat najchętniej wybieranych alternatyw dla podłączenia się do powszechnej sieci kanalizacyjnej. Właściciele nieruchomości stają jednak przed wyzwaniem polegającym na wyborze odpowiedniego rodzaju oczyszczalni. Przyjrzyjmy się więc temu tematowi nieco bliżej i porównajmy dwa zaawansowane rozwiązania, a mianowicie oczyszczalnie biologiczne oraz ekologiczne. Na wielu obszarach nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej, dlatego inwestorzy czy właściciele nieruchomości położonych na tych obszarach muszą znaleźć inne rozwiązanie. Ich obowiązkiem jest bowiem prawidłowe odprowadzenie nieczystości pochodzących z gospodarstwa domowego, w tym właśnie ścieków bytowych i nie tylko. Podpowiadamy, co warto wiedzieć na ten temat i dlaczego przydomowe oczyszczalnie ścieków to opcja, którą należy wziąć pod uwagę.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – o czym dokładnie mowa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są alternatywą zarówno dla gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej, jak i dla tradycyjnego szamba. Jest to na pewno o wiele nowocześniejsza, sprawniejsza i wydajniejsza instalacja, która przynosi szereg niewątpliwych korzyści. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to urządzenia przepływowe, które składają się zazwyczaj z rur i dużego zbiornika, w którym zachodzą wszelkie procesy mające na celu neutralizację zanieczyszczeń bez szkody dla środowiska. Cały proces odbywa się przy udziale bakterii oraz innych pozytywnych mikroorganizmów, a oczyszczone ścieki, już w postaci wody, odprowadzane są do gleby lub mogą posłużyć m.in. do napełnienia oczka wodnego, podlewania roślin itd.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – charakterystyka i zalety

Wyróżniamy wiele rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, w tym najbardziej podstawowe modele takie jak instalacje z drenażem rozsączającym, poprzez oczyszczalnie piaskowe, aż po najbardziej zaawansowane biologiczne. Te ostatnie cechuje w szczególności bardzo wysoka wydajność, bezawaryjność, a także niski koszt eksploatacyjny. Przydomowe oczyszczalnie biologiczne działają w ten sposób, że ścieki surowe kierowane są do osadnika wstępnego, gdzie poddaje się działaniu wspomnianych już bakterii beztlenowych, a w niektórych przypadkach także procesowi wstępnego napowietrzania, co ma prowadzić do rozkładu odpadów. Następnie ścieki przechodzą do komory tlenowej zbiornika, gdzie proces oczyszczania jest finalizowany.

Ekologiczna przydomowa oczyszczalnia – czym się różni od biologicznej?

Oprócz oczyszczalni biologicznej, na uwagę zasługuje instalacja ekologiczna, która różni się od tej pierwszej tym, iż procesy tlenowe i beztlenowe odbywają się w oddzielnych miejscach. Oczyszczanie tlenowe w osadniku wstępnym, z kolei beztlenowe – w drenażu rozsączającym. Budowa oczyszczalni ekologicznej wymaga więc większej ilości miejsca, ponieważ konieczne jest rozstawienie rur drenujących, natomiast oczyszczalnia biologiczna może być wykorzystana na niewielkiej działce i poradzi sobie w nawet najtrudniejszych warunkach terenowych.