Podsumowanie zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim

Zakończenie zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim, które miały miejsce w Tomaszowie Mazowieckim, przyniosło kilka powodów do radości dla polskiej reprezentacji. Damian Żurek dzięki swojej fantastycznej jeździe na dystansie 500 metrów, zdobył trzecie miejsce. Z kolei Karolina Bosiek, konkurując na dystansie 1000 metrów, uplasowała się na dziesiątym miejscu.

Było to już trzecie zwycięstwo dla Polski podczas zawodów w Tomaszowie Mazowieckim. W piątek zaszczytne trzecie miejsce na dystansie 500 metrów zdobyła Andżelika Wójcik. Następnego dnia, w sobotę, polska drużyna również zdobyła brązowy medal w wyścigu drużynowym.

Wśród mężczyzn Damian Żurek osiągnął swój najlepszy wynik sezonu, pokonując dystans 500 metrów w czasie 34,89 sekundy. Tylko dwóch rywali okazało się od niego szybszych – Kanadyjczyk Laurent Dubreuil z wynikiem 34,73 oraz Chińczyk Tingyu Gao, który pokonał dystans w 34,79 sekundy. Marek Kania także reprezentował Polskę w zawodach, zajmując trzynaste miejsce z czasem 34,31. W zawodach grupy B wystartowało trzech Polaków, spośród których najwyższe tempo wykazał Piotr Michalski.

Ciekawostką jest fakt, iż Żurek okazał się najszybszym europejskim zawodnikiem na dystansie 500 metrów. Przegrał jedynie z dwoma medalistami olimpijskimi z Pekinu – Dubreuil to srebrny medalista na dystansie 1000 metrów, a Gao zdobył złoty medal na dystansie 500 metrów.