W Tomaszowie odbył się spacer szlakiem murali

Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowało spacer szlakiem murali. Malowidła, które można było podziwiać podczas tego spaceru, powstały w lipcu oraz sierpniu tego roku. Wszystkie dzieła składają się na projekt „FotoGraffia”. Udział oczywiście był bezpłatny, ale konieczne było zarejestrowanie się. Liczba miejsc była bowiem ograniczona.

Murale, które pokazano podczas spaceru mają wartość historyczną i edukacyjną. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzieli się nieco o takich postać jak Abram Chaim Margulies czy Józef Tenenbaum.

Można było dowiedzieć się też czegoś o historycznych miejscach Tomaszowa Mazowieckiego. Na przykład o słynnej pracowni Floriana Moracha.

Do stworzenia tych murali wykorzystano zdjęcia, pochodzące z archiwów rodzinnych. Większość z nich nigdy wcześniej nie widziała światła dziennego, więc zbiór jest czymś naprawdę oryginalnym.

Murale i ich artystyczna wartość

Mural to bardzo popularna forma sztuki. Jest to dosłownie malowidło na ścianie, zwykle zdobi ono zewnętrzną część jakiegoś budynku. Pojawiają się na dworcach, przedszkolach i całej masie pozostałych elementów infrastruktury.