Skończył się nabór do szkół średnich w mieście. Jak wyniki?

Nabór do szkół średnich już się zakończył. Najwięcej chętnych miało jak zwykle I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące oraz III Liceum Ogólnokształcące. „Jedynka” zaliczyła aż 548 chętnych. To oczywiście dużo więcej niż jest miejsc, ponieważ miejsc jest jedynie 230. W drugim liceum tych miejsc było jeszcze mniej, bo tylko 176. To znów mniej niż kandydatów, których w tym roku było łącznie 447. Ci, którzy nie dostali się do pierwszego i drugiego liceum, mieli jeszcze szansę na dostanie się do „trójki”. Tam czekało na nich 164 miejsca, lecz liczba chętnych była wysoka, czyli 518. Mimo na pewno wielu uczniów, którzy dostali się do ILO i IILO.

Liceum czy technikum?

Jednym z ważnych pytań, jakie musi sobie zadać nastolatek, jest jaką szkołę wybrać. Liceum czy technikum? To drugie jest dużo lepszą opcją, jeśli mamy pomysł, jaki konkretnie zawód chcemy wykonywać w przyszłości. Jeśli myślimy o sobie jako programiście, to pójście do technikum informatycznego może być strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak swoją przyszłość wiążemy ze studiami, to liceum może się okazać dużo lepsze. Krócej trwa, więc nie będziemy musieli dodatkowego roku marnować przed staniem się studentem. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kto poszedł do technikum, nie nadaje się na studia. Nie oznacza to też, że po liceum każdy dostanie się na dobrą uczelnie.

Czy jest się czym stresować?

Czy jest się tak naprawdę czym stresować, jeśli chodzi o wyniki rekrutacji do szkoły średniej? To zależy, jaki mamy cel. Jeżeli zależy nam po prostu na tym, żeby do jakiejś szkoły się dostać, to nie ma czym się martwić. Żaden nastolatek nie zostanie bez szkoły, bo w każdym mieście znajdzie się szkoła, gdzie wciąż będą wolne miejsca. Zabawa zaczyna się dopiero, kiedy ktoś upatrzył sobie swoją wymarzoną szkołę. Wtedy to naturalne, że takiej osobie zależy na tym, aby dostać się właśnie tam. A skąd pewność, że się to uda? Jej nigdy nie ma, ale im więcej punktów na egzaminie ósmoklasisty się miało, tym większe szanse, że dobra szkoła nas przyjmie.

Szukasz informacji z województwa? Zajrzyj na twojalodz.pl.