Nowe informacje o Miejskim Obszarze Funkcjonalnym

Wreszcie się to wydarzyło! Do tej pory mogliśmy zauważyć, że samorządowcy województwa łódzkiego nie są zbyt przychylni dla Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto to omijało bardzo wiele form dofinansowania, które były potrzebne dla realizacji licznych wartościowych decyzji. Na szczęście los się odmienił i nowa województwa strategia zakłada również coś dla tomaszowian. Co to takiego będzie? Przyjrzymy się poszczególnym punktom Strategii Województwa Łódzkiego.

Nowa szansa dla Tomaszowa Mazowieckiego

Gminy wkrótce będą miały do wykonania bardzie wiele zadań, bo już przygotowano Strategię Województwa Łódzkiego. Jest to plan, który ma rozwiązać wiele problematycznych kwestii na terenie województwa, związanych między innymi z planowaniem przestrzennym i wydatkiem pieniędzy. Wielu mieszkańców również martwi się o zbyt małe finansowanie szpitala z pieniędzy publicznych. Czy związany z tym pomysłu znajdują się w strategii? Niektóre tak, choć pewnie nie usatysfakcjonują one wszystkich. Głównym jednak gwoździem programu jest Miejski Obszar Funkcjonalnym.

Wicemarszałek o nowym projekcie

Porozumienie podpisał Zbigniew Ziemba, który obecnie obejmuje funkcję wicemarszałka województwa łódzkiego. Wypowiedział się on bardzo obszernie na temat projektu i widać, że faktycznie leży mu on na sercu. Nie można się temu dziwić, bo w końcu był jedną z osób, które włożyły w niego najwięcej pracy. To własnie dzięki długiej i męczącej pracy zespołowej możemy dzisiaj zapoznać się z efektami tego planowania. Wicemarszałek wspomniał, że to właśnie dzięki Miejskim Obszarom Funkcjonalnym możliwa jest sprawna współpraca w wielu różnych zakresach.

Co się zmieniło?

Co się zmieniło w stosunku do poprzednich form? Otóż można powiedzieć, że Łódź utraciła pewien przywilej, bo wcześniej to tylko jej dotyczył MOF. Teraz jednak ma się to zmienić i będą mogły z tego korzystać inne gminy w województwie. Możemy być więc pewni, że również Tomaszów Mazowiecki co nie co z tego otrzyma, a jaki będzie efekt? Tego już nie da się tak jednoznacznie przewidzieć, ale nadzieje możemy mieć duże. Jakie jeszcze samorządy będą mogły skorzystać z MOF-u? Przede wszystkim tomaszowsko-opoczyński ale też pitrkowsko-radomszczański i sieradzki.