bieg

W Tomaszowie Mazowiecki odbędą się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Tomaszowie Mazowieckim niedługo odbędą się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będzie można sprawdzić się w tej dyscyplinie, więc zaprasza się wszystkie osoby, które cenią sobie zdrowy tryb życia, a zwłaszcza lubią biegać. Biegi będą mieć miejsce w dwóch różnych miastach, czyli w Tomaszowie Mazowieckim i Spale. Będzie to już szóste tego rodzaju wydarzenie, a jego miejscem będzie Park Miejski „Solidarność”, a zbiórka odbędzie się przy ul. Browarnej 7 pod Miejskim Centrum Kultury.

Bieg to zdrowie!

Tego rodzaju wydarzenia bardzo skutecznie łączą promowanie wiedzy historycznej z rozwijaniem się sportowym. Obie te rzeczy warto pielęgnować i nie powinniśmy ich zaniedbywać. Czasami takie biegi potrafią zainspirować osoby postronne do uprawianie sportu. Wiele osób opowiada o tym, że zaczęli swoje sportowe życie po tym, jak zobaczyli sportowców w akcji. Jeśli więc chcemy przyłączyć się do promowania zdrowego trybu życia to dołączajmy do maratonów i dawajmy dobry przykład.

Jeśli nie załapaliśmy się na bieg w Tomaszowie, to jeszcze możemy mieć okazję na ten w Spale. Przebiegnie on przez okoliczne lasy, a jego tematyka będzie bardzo mocno związana z Polskim Państwem Podziemnym, które starało się walczyć o niepodległość Polski. Wydarzenie zacznie się o godzinie 

Kim byli żołnierze wyklęci?

Żołnierze wyklęci to zbiorowa nazwa dawnych członków Armii Krajowej, którzy po jej rozwiązaniu wciąż działali w podziemiu. Przypominamy, że Armię Krajową rozwiązali Sowieci po tym, jak po drugiej wojnie światowej przejęli nad Polską zwierzchnictwo. Oczywiście żołnierze wyklęci byli systematycznie prześladowani przez Związek Radziecki a wielu z nich zostało zamordowanych i poddawanych torturom. Mimo to polska partyzantka przez wiele lat miała się naprawdę dobrze i nieraz grała na nosie swoim przeciwnikom. Dzisiaj bohaterowie ci są dla nas symbolem walki o wolność oraz sprzeciwu wobec władzy totalitarnej.

Po więcej informacji na temat Żołnierzy Wyklętych zajrzyj tutaj.