Światło skupione czy rozproszone – jakie wybrać?

Mając do wyboru dwa rodzaje sposobu rozprowadzania światła, często zastanawiamy się, które z nich powinniśmy wybrać – światło skupione czy rozproszone? Prawda jak zwykle leży pośrodku, a lampy w naszych domach powinny dawać dwa rodzaje światła, zależnie od pomieszczenia, w jakim się znajdują oraz roli, jaką mają pełnić. Jeżeli chcemy odpowiednie zaaranżować oświetlenie w naszym domu, z pewnością przyda nam się wiedza na temat tego, czym właściwie różni się światło skupione od rozproszonego.

Lampy oświetleniowe – światło skupione

Dzięki promieniom światła skoncentrowanym w jednym miejscu możemy w sposób dokładny oświetlić daną przestrzeń. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się w przypadku wszelkiego rodzaju przestrzeni roboczych, blatów, stołów czy mebli kuchennych. Dzięki kontrastowi tworzonemu pomiędzy miejscem oświetlonym a zacienionym będziemy mogli pracować, przyrządzając wyśmienite posiłki czy wypełniając dokumenty przy biurku. Światło rozproszone wykorzystywane jest w lampach, które mają za zadanie oświetlić konkretne obiekty np. działa sztuki w galeriach. W przypadku światła skupionego warto postawić na lampy, które posiadają możliwość regulowania kąta padania światła na wybraną powierzchnię.

Lampy oświetleniowe – światło rozproszone

Promienie rozproszone sprawiają, że światło rozchodzi się w sposób równomierny, tego typu rozwiązanie świetnie nada się do oświetlenia wnętrz, tworząc przytulną atmosferę. Umieszczone na suficie żyrandole czy lampy wiszące wygenerują światło, które nie oświetli tak dobrze detali, zadba jednak o odpowiednie światło w pomieszczeniu, w którym spędzamy wieczory. Lampy dające światło rozproszone mogą sprawić, że nasz pokój stanie się optycznie większy, natomiast modele ze wbudowanym ściemniaczem światła mogą świetnie sprawdzić się w sypialniach. Odpowiedni ściemniacz pozwoli nam w swobodny sposób regulować natężenie światła płynącego z żarówki. W pomieszczeniach warto również zadbać o odpowiednią kolorystykę. Żarówki w odcieniach żółci czy pomarańczy nadadzą pomieszczeniu ciepła, zimne kolory w odcieniach białego czy niebieskiego, sprawią, że całe wnętrze wyda się chłodne.

Światło rozproszone i skupione, co wybrać?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę zastosowanie danego pokoju czy pomieszczenia. Światło skupione zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku oświetlenia punktowego, w gabinetach, pracowniach lub w łazienkach. Dobrym przykładem zastosowania światła skupionego jest czytanie książek czy wykonywanie makijażu. Tego typu światło pomoże skupić się na precyzyjnej pracy. W salonie, sypialni czy na przedpokoju możemy postawić na lampy dające światło rozproszone. Wykorzystanie obu typów światła jako zamienników nie jest zalecane, zdecydowanie lepiej wcześniej przemyśleć kwestię oświetlenia w naszym mieszkaniu i z góry zaplanować, jakiego typu oświetlenie jest nam potrzebne. W jednym pomieszczeniu można swobodnie stosować oba rodzaje światła w różnych miejscach. Dzięki przemyślanym połączeniom postawimy na komfort wykonywanych przez nas czynności oraz wprowadzimy do naszych pokoi odpowiednio przytulny klimat i atmosferę. Świtało rozproszone za pomocą odpowiedniego strumienia znajdzie zastosowanie w niemal każdym wnętrzu, natomiast świtało skupione pozwoli modelować przestrzeń i kreować odpowiednie warunki do czekającej nas pracy.