Na jakiej wysokości wieszamy telewizor w salonie?

Najważniejszym punktem w salonie jest… telewizor. Aranżacja pomieszczenia pod odbiornik jest niezwykle ważna dla stylu i charakteru całego Twojego wnętrza. A co z przestrzenią za telewizorem? Na również zwrócimy uwagę! Nie wiesz, jak zagospodarować pomieszczenie? Zobacz zatem, jakie rozwiązania można zastosować, aby Twój salon zawsze prezentował się stylowo i modnie!

Symetria i estetyka przy aranżacji salonu

Każdemu z nas zależy na ładnym i symetrycznie urządzonym wnętrzu. Wszystkie przedmioty znajdujące się w salonie, muszą komponować się w jedną całość – w końcu to od wystroju zależy, czy goście będą często Cię odwiedzać. A to z kolei odbije się na komforcie w Twoim własnym domu. Niewielu wie, że ogromne znaczenie w kwestii kreacji wnętrza ma… telewizor. I wszystkie znajdujące się obok niego elementy, takie jak zasłony oraz wszelkiego rodzaju firany. Jak zatem przystosować wielkość zasłon do odbiornika? Czy jest to trudne?

Nie, ale na pewno wymaga czasu. Warto zacząć od tego, że nie każdy telewizor da się powiesić na ścianie. Przed zakupem sprzętu zastanów się zatem, czy chcesz, aby urządzenie wisiało na ścianie, czy też stało po prostu na szafce. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ wysokość TV zapewni Ci komfort oglądania w takiej pozycji, która najbardziej sprzyja relaksowi. Jeśli lubisz spędzać czas przed telewizorem, to dłuższy seans bez przerwy i w wygodnej pozycji będzie dla Ciebie najważniejszy. Eksperci radzą, aby środek ekranu odbiornika powinien znajdować się na wysokości oczu oglądającego. Jasne, nie każdy z domowników jest równego wzrostu, ale różnica kilku cm nie będzie miała znaczenia. Najczęściej przyjmuje się, że jest to około 100-115 cm od podłogi. Zaleca się jednak dokładne zmierzenie, na jakiej wysokości są oczy najwyższego spośród siedzących domowników. Firany i zasłony też powinny być na podobnej wysokości.

Jak dopasować zasłony do telewizora?

Właściwie dobrane zasłony to kluczowy element pięknej ekspozycji. Osoby obeznane z tematyką wnętrzarstwa przyjmują, że długość zasłon powinna być równa długości telewizora. Jeśli uwielbiasz harmonie i symetryczność, to pamiętaj o tej wskazówce. Równie ważny jest też kolor zasłon, ponieważ kolorem możesz balansować w taki sposób, który sprawi, że stworzona przestrzeń dobrze ukryje wszelkie niedoskonałości, a wyeksponuje jednocześnie atuty. Ciemny odbiornik uwielbia tylko i wyłącznie równie ciemne kolory. Dobrze też zwrócić uwagę na samą ścianę, ponieważ stworzony w ten sposób motyw aż prosi się o kontrast – w tym wypadku zdecydowanie się na białą ścianę będzie jak najbardziej na miejscu. Ale nikt nie powiedział, że nie możesz poeksperymentować…

Firany pod wielkość… telewizora

Nikt nie wspomniał też, że odbiornik telewizyjny musi stać bezpośrednio przy pustej ścianie. Miejscem dla telewizora może być przestrzeń między oknami, czy też kawałek podłogi nieco przed jednym oknem. W takim wypadku doskonałym tłem dla odbiornika może być długa firana, którą rozciągniesz na całą długość. Gładkie i jednobarwne tkaniny znakomicie odnajdą się w tego rodzaju przestrzeni. Pamiętaj, że zbyt intensywny kolor mógłby rozpraszać Twoją uwagę podczas oglądania. Równie dobrym wyborem są też gładkie zasłony w nieco jaśniejszych kolorach, ponieważ będą stanowiły bardziej neutralne dla całości tło – ale bez przesady. Czy już wybrałeś? Nie czekaj i stwórz takie wnętrze, na jakie zasługujesz.