nowe połączenia kolejowe

Tomaszowianie znów mogą jeździć do Skarżyska Kamiennej pociągiem

Połączenie kolejowe ze Skarżyskiem Kamienną znów otwarte

Jakiś czas temu zamknięto połączenia kolejowe między Skarżyskiem Kamienną a Tomaszowem. Dla tych, którzy mieszkali w jednym z tych miast, a w drugim pracowali było to dosyć poważne utrudnienie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu osób w tym celu używa samochodów osobowych. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić i nie chodzi tylko o brak samochodu. Czasem bywa tak, że przejechanie się pociągiem jest po prostu tańsze.

Skarżysko Kamienna zaś zaczęła już niedawno wprowadzać nowe połączenia. Między innymi mieszkańcy mogli się poszczycić nowymi trasami między ich miastem a Końskimi.

Dlaczego połączenia kolejowe są tak ważne?

Wspomnieliśmy już o kwestiach ekonomicznych poszczególnych osób, ale to nie jedyny powód, dla którego powinno nam zależeć na jak najlepszym stanie kolei. Warto zwrócić uwagę także na środowisko. Jeżeli wybieramy wspólny transport, to zużywamy dużo mniej paliwa i wydzielamy dużo mniej spalin, niż gdybyśmy jeździli samodzielnie naszymi autami. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo dobrego robimy dla planety, gdy rezygnujemy z podróży naszą własną osobówką.

Duża zmiana

Mogłoby się wydawać, że stworzenie jednego połączenia kolejowego, to nic takiego. Ale uświadommy sobie, że to połączenie nie istniało nie przez kilka, ale przez kilkanaście lat! Wyobraźmy sobie wszystkich podróżujących między obydwoma miastami. Pomyślmy, jak bardzo zaoszczędzilibyśmy, gdyby przez te kilkanaście lat normalnie istniała tam kolej.

Wprowadzenie tej zmiany nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca samorządów. Sprawa dotyczyła przecież nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego. Chodziło tutaj o dwa miasta, a więc potrzebna była wspólna decyzja samorządowców. Nad tą inwestycją wspólnie dyskutowali włodarze województw mazowieckiego i łódzkiego, co doprowadziło do podjęcia stanowczej decyzji. Dzięki niej można swobodnie podróżować na tym odcinku bez konieczności niszczenia środowiska naszą osobówką. Oczywiście można mieć teraz pewne zastrzeżenie związane z sytuacją sanitarną. Podróż z wieloma pasażerami może zwiększać ryzyko zarażenia się wirusem.