Stowarzyszenie Batalion zorganizowało grę miejską
Stowarzyszenie Batalion zorganizowało grę miejską, w której wzięło udział 90 mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Gra „Obrona Tomaszowa – Wrzesień 1939” odbyła się dzięki Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Batalion Tomaszów. Do gry zaproszono uczniów z kilku różnych szkół w Tomaszowie Mazowieckim. Łącznie 90 uczestników utworzyło 19 drużyn, które się ze sobą zmierzyły. Na czym polegała gry i jaki był cel jej organizacji?
Upamiętnienie poległych bohaterów
Gra Miejska odbyła się 10 września w piątek. Zanim rozpoczęto rozgrywkę, wszyscy uczestnicy wzięli udział w oddaniu hołdu poległym bohaterom. Chodzi o żołnierzy, którzy należeli do 45. Pułku Piechoty oraz Stefanowi Karaszewskiemu. Upamiętnienie tych osób odbyło się poprzez zapalenie biało-czerwonych zniczy. Miejscem tego symbolicznego oddania hołdu był Cmentarz Wojenny przy ul. Smutnej.
Organizacja projektu była możliwa dzięki umowie między Gminą Miasto Tomaszów Mazowiecki a SRH „Batalion Tomaszów”. Celem współpracy jest pielęgnowanie pamięci historycznej i zachęcanie młodzieży do upamiętniania bohaterów. Na samym końcu wydarzenia odbyła się wystawa, która przedstawiła losy Tomaszowa Mazowieckiego w 1939 roku.
Zasady gry miejskiej „Obrona Tomaszowa”
O co chodziło w grze? Zespoły składające się z pięciu osób miały rozwiązywać zadania w różnych częściach miasta. Wymagały one nie tylko refleksu ale i wiedzy. Miała miejsce również rywalizacja w strzelaniu karabinkami KBKS. Łącznie w zabawie wzięło udział 19 drużyn, składających się tomaszowskich uczniów. Wśród szkół znalazły się SP nr 1, SP nr 3, I LO, II LO i kilkanaście innych.
Kto wygrał grę miejską zorganizowaną przez stowarzyszenie Batalion?
Uczestnictwo podzielono na kategorie w zależności od wieku uczestników. Do pierwszej kategorii należeli uczniowie szkół podstawowych. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego. Zwycięski zespół składał się z Rity Wiśniewskiej, Piotra Zwardonia, Miłosza Krzysztofika oraz opiekuna – Macieja Błaszczyka. Na drugim miejscu znalazły się Oliwia Balicka, Maja Szeląg, Wiktor Tyrański, Paweł Adamiak oraz opiekun Adam Tataradziński z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6. Podium zamyka zespół, do którego należeli Piotr Wojtaszczyk, Błażej Koziełek, Krzysztof Kubacki, Anita Kępa i ich opiekunka Monika Borowczyk-Jóźwik. Gratulujemy.
Pomysł