Azbest

Azbest w Tomaszowie ciągle groźny. Mieszkańców odwiedzą ankieterzy

Azbest w Tomaszowie. Firma „Eko-precyzja” przeprowadza ankiety

Azbest jest jedną z tych szkodliwych substancji, która wciąż występuje w naszym społeczeństwie. Mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego powinni być gotowi na to, że wkrótce odwiedzi ich ankieter, który zapyta o produkty zawierające azbest. Specjalna inwentaryzacja będzie odbywać się aż do końca września tego roku. Inwentaryzację tę przeprowadzi Zakład Analiz Środowiskowych „Ekro-precyzja”, który swoją siedzibę ma w Ustroniu.

Zakład Analiz Środowiskowych „Eko-precyzja” oczywiście nie prowadzi tutaj żadnej samowolki. Działa w porozumieniu z urzędem miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Władze zwróciły się do mieszkańców z prośbą, aby wsparły firmę w wykonywanych przez nich zadaniach. Zależy im na tym, aby mieszkańcy udzielili jak najwięcej wartościowych informacji. Tych, którzy obawiają się rozmowy z ankieterami, informujemy, że mają oni oficjalną zgodę na prowadzenie tych działań. Jest to jednak wciąż nieobowiązkowy, więc każdy, kto ma jakiekolwiek obiekcje, może odmówić udzielenia rozmowy.

Azbest, czyli eternit, jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Dlatego właśnie zachęca się, aby kontrolować jego użycie i przechowywanie. Tutaj pojawia się prośba do osób zarządzających budynkami, w których ta substancja się znajduje. Prosi się o zgłoszenie występowania eternitu firmie „Eko-precyzja” poprzez kontakt telefoniczny (694 025 853) lub mailowy ([email protected]). Można też osobiście wypełnić ankietę, znajdującą się na stronie internetowej https://www.ekoprecyzja.eu/ankieta.php.

Dlaczego warto poinformować o azbeście?

Część osób może celowo próbować zataić informację o azbeście na terenie swojej nieruchomości. Może się to wiązać z obawą przed karą lub wymuszeniem tymczasowego zamknięcia swojej działalności. Mimo to samodzielne zgłoszenie tego faktu może przynieść pewne korzyści. Dzięki własnemu odpowiedzialnemu podejściu możemy liczyć na dotacje na ściąganie, wywózkę oraz utylizację eternitu. Jeśli jednak zataimy ten fakt, to dotacje mogą nam przejść koło nosa. Warto więc samemu wziąć sprawy w swojej ręce, zamiast liczyć, że jakoś się to ułoży.

Szkodliwość azbestu

Niektórzy mogą wątpić w szkodliwość azbestu. W końcu jest on jednych z najpopularniejszych pokryć dachowych w Polsce, głównie na wsi. Jego szkodliwość jest jednak faktem. Ma on włóknistą budowę, co oznacza, że pojedyncze włókienka bardzo łatwo się odrywają i unoszą w powietrzu. Mogą one dostawać się do ludzkiego układu oddechowego i osiadać na oskrzela. Przez ich haczykowatą budowę potrafią wczepić się w tkankę i zostać tam na bardzo długi czas. Prowadzi to do wielu różnych chorób, a najbardziej powszechną jest oczywiście rak.