Przebudowa mostu

Przebudowa mostu ruszyła. Ulica Spalska zamknięta dla kierowców

Przebudowa mostu. Ulica Spalska zamknięta

Przebudowa mostu na Spalskiej w końcu ruszyła. Ma ona skończyć się pod koniec bieżącego roku, choć przewiduje się pewne opóźnienia. Ruch uliczny zamknięto na kilka miesięcy, więc kierowcy będą miusieli jeździć drogą okrężną. Piesi i rowerzyści jednak będą mogli korzystać z tymczasowej kładki.

Prace w końcu ruszyły

Wczoraj, 9 sierpnia br. rozpoczęły się prace rozbiórkowe na ul. Spalskiej. Celem rozbiórki jest most, którym kierowcy jeździli, aby dostrzeć do Spały. Przez następne dni niestety będą oni musieli korzystać z objazdu, gdyż całą drogę zamknięto.

Nie jest prawdą, że przebudowa mostu była nagłą potrzebą. Już od wielu lat znajdował się on w bardzo złym stanie, co zauważali nie tylko kierowcy, ale też inni mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Oczywistym było, że w końcu trzeba będzie wziąć się za gruntowny remont. Miasto zdecydowało się więc podejść do sprawy radykalnie, zakładając pełną rozbiórkę, a następnie odbudowę mostu.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy most zobaczymy w grudniu 2021 roku. Nie mamy jednak pewności, czy uda się dotrzymać tego terminu. Pewne opóźnienia pojawiły się już na samym starcie, więc wszystko wskazuje na to, że mogą się pojawić inne niedogodności w trakcie realizowania inwestycji.

Plany inwestycji

Wiemy, że w planach jest całkowite rozebranie mostu w celu ponownego go zbudowania. Oprócz tego przy jezdni pojawią się nowe chodniki. Na samej jezdni zaś będzie znajdować się nowa nakładka, a dojazd do mostu po obu stronach będzie miał długość dwudziestu metrów. Jeśli wierzyć władzom miasta, to w najbliższych latach pojawią się kolejne prace remontowe na ul. Spalskiej. Oprócz samej przebudowy mostu ulica wymaga (i będzie wymagać) kilku małych poprawek.

Na samym jednak początku zaczęła się wycinką drzew oraz burzeniem mostu. Mimo że zamknięto ruch uliczny dla kierowców, to jednak zdecydowano się ułatwić przechodzenie pieszym. Dlatego jednym z pierwszych zadań jest zbudowanie tymczasowej kładki, po której mogą chodzić piesi i jeździć rowerzyści.

Ruch uliczny zamknięty

Przebudowa mostu jest ważną i potrzebną decyzją, dlatego wymaga pewnego poświęcania. Wyrozumiałość i cierpliwość są potrzebne ze strony kierowców, którzy normalnie tą drogą by przejeżdżali. Ze względu na to, że prace potrwają kilka miesięcy, kierowcy będą musieli przez ten czas korzystać z objazdu. Oczywiście zmusi ich to do nadłożenia kilku cennych minut, ale niech pocieszeniem będzie fakt, że po tych kilku miesiącach będziemy mieć do czynienia z solidnym odnowionym mostem.

Ile kosztuje przebudowa mostu?

Przebudowa mostu to nie jakieś budowanie zamków z piasku. Inwestycja taka wymaga naprawdę dużych środków finansowych, aby pokryć wszystkie prace. Aby zrealizowanie jej było możliwe, Ministerstwo Infrastruktury przyznało powiatowi tomaszowskiemu dofinansowanie, wynoszące 1 333 097 zł. Kiedy Zarząd Dróg Powiatowych ogłosił przetarg, zgłosiło się do niego pięć firm. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „KAWECKI” s. c. Ćmińsk. Kwota umowy wynosi 2 156 589,69 zł.