Polski Ład. Samorząd Tomaszowa składa wniosek

Polski Ład. Samorządowcy z Tomaszowa Mazowieckiego składają wniosek o przyznanie środków

Polski Ład zawitał do samorządów w całej Polsce, a więc i władze Tomaszowa zdecydowali się złożyć wniosek. Jeśli uda się uzyskać środki z rządowego funduszu, trafią one na rozwój miejskiego oświetlenia, budowę żłobka a także poprawę jakości powietrza. Aby to zrealizować, potrzebne będzie 130 mln złotych, których 95% ma pokryć rząd. Co dokładnie ma samorządom do zaoferowania Polski Ład i jakie są plany władz Tomaszowa?

Polski Ład. Jak wygląda jego realizacja w Tomaszowie Mazowieckim?

Polski Ład jest rządowym programem, o którym niedawno zrobiło się głośno. Wywołał on wiele kontrowersji, gdyż spotkał się nie tylko z aprobatą ale też mocną krytyką. Samorządy jednak decydują się z niego korzystać, bo w tym momencie trudno zauważyć lepszą alternatywę. Ogólnie rzecz biorąc, program polega na przyznawaniu dofinansowania samorządom o wartości 95% danej inwestycji, a wnioski można składać do Banku Gospodarstwa Krajowego. Tomaszów Mazowiecki również złożył wniosek i jeśli nie spotka się on z odmową, to wkrótce rozpoczną się pierwsze inwestycje. Co dokładnie jest w planach?

Na co mogą liczyć samorządy ze strony rządu?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez BGK samorząd może liczyć na dofinansowanie o wysokości aż 95% na wybrane inwestycje. Wyjątkowość tego funduszu polega na tym, że są to dofinansowania bezzwrotne, czyli miasto nie musi obawiać się zadłużenia w związku z przyjęciem takiej pomocy. Pieniądze te samorząd może przeznaczyć na gospodarowanie odpadami, zmodernizowanie źródeł ciepła, rozbudowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i kilka innych inwestycji. Sytuacja wygląda w ten sposób, że każdy samorząd może złożyć trzy wnioski.

O co wnioskuje Tomaszów Mazowiecki?

Prezydent Marcin Witko razem z miejskim skarbnikiem podpisali wniosek o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład. Wskazali oni na trzy obszary, które zasługują na szereg inwestycji. Między innymi jest to poprawa jakości powietrza, co powinno się spodobać tym mieszkańcom, którzy martwią się spalinami i innymi źródłami zanieczyszczeń, których w mieście nie brakuje. Na drugim miejscu pojawia się wymiana oświetlenia miejskiego, czyli ważny punkt zapewnienia bezpieczeństwa w mieście. Ostatnim krokiem jest wybudowanie nowego żłobka w Tomaszowie.

Łączna kwota tych inwestycji ma wynieść 130 mln złotych, a samorządowcy mają nadzieję, że uda się dzięki niej rozwiązać wiele problemów w mieście. Oczywiście na ten moment pozostaje czekać na decyzję BGK. Dopiero kiedy wniosek spotka się z pozytywnym rozpatrzeniem, będzie można podejmować kroki związane z realizacją projektów. Konieczne będzie chociażby zorganizowanie przetargu na poszczególne prace.