burze

Burze w województwie łódzkim. Zaleca się ostrożność!

Burze w województwie łódzkim. Zaleca się ostrożność!

Burze właśnie zawiedziły praktycznie całą Polskę. Bezpieczne są póki co województwa lubelskie, podlaskie i podkarpackie. Są jednak województwa, gdzie ogłoszono alert trzeciego stopnio, a wśród nich znajduje się województwo łódzkie. Pozostałe regiony to Mazowsze i Śląsk. Meteorolodzy zapowiadają, że opady deszczu mogą wynieć nawet 90 l/mkw a wiatr może wiać z prędkością 120 km/h.

100 zgłoszeń w województwie łódzkim. Ciężka praca strażaków

Strażacy z województwa łódzkiego otrzymali wczoraj (13.07) ok. 100 zgłoszeń. Musieli oni ratować to, co zniszczyła burza. Do zniszczeń doszło między innymi powiecie wieruszowskim, wieluńskim, piotrkowskim i radomszczańskim. Gdy szaleją poważne burze, to bardzo często dochodzi do zniszczeń. Chodzi między innymi o powalone drzewa, które mogą uszkodzić dachy domów albo samochody. Zwłaszcza niebezpieczne są, kiedy upadają one na jezdnię. Mogą one przez to bardzo skutecznie tamować ruch.

Jak się zachować w czasie burzy?

Co robić w czasie burzy? Jest kilka zasad co do tego, jak się zachować w czasie burzy. Przede wszystkim powinniśmy unikać otwartych przestrzeni. Oczywiście, jeśli musimy gdzieś wyjść, to nie ma co filozofować. Po prostu starajmy się ograniczyć wyjścia w miarę możliwości. Nie dotykajmy też żadnych metalowych przedmiotów. Wiemy, że metal lubi przyciągać pioruny, dlatego jeśli podchodzimy do niego zbyt blisko, sami stajemy się przynętą. Z tego samego powodu podczas burzy nie powinniśmy mieć ze sobą parasola, gdyż działa on wtedy jak antena. Nie powinniśmy się też zbliżać do wody, gdyż woda jest świetnym przewodnikiem prądu. Jeśli więc mamy przy domu basen, to w żadnym wypadku nie powinno nam przychodzić do głowy branie kąpieli.