Sztuczna trwa jest ok

Sztuczna trawa to coś, co może całkowicie odmienić Twoje otoczenie. Dzięki niej w kilka chwil Twój balkon lub ogród mogą zamienić się w zieloną oazę i to bez konieczności podlewania jej. Przyjrzyjmy się bliżej sztucznej trawie i sprawdźmy, dlaczego warto ją wybrać.

Rodzaje sztucznej trawy

Możemy wymienić dwa podstawowe rodzaje trawy – krajobrazową i boiskową. Pierwsza z nich dzieli się na sporo podrodzajów, ale w dużym uogólnieniu możemy stwierdzić, że jest ona dedykowana do używania jej na balkonach, tarasach i w ogrodach. Trawa boiskowa z kolei jest przystosowana do bardzo intensywnego użytkowania. Jest sprężysta i wytrzymała, a co za tym idzie – można po niej biegać bez obaw. Sztuczna trawa ogrodowa jest zdecydowanie bardziej miękka w dotyku i ma ona jak najlepiej imitować swój naturalny odpowiednik.

Początki stosowania

Sztuczną trawę opracowano w latach 60. XX wieku. Początkowo była ona wykorzystywana jako pokrycie betonowych boisk. Dzięki niej można było grać nawet w samym sercu miasta. Jednak trawa ta nie podobała się sportowcom. Była bardzo sztywna, twarda i łatwo ją było uszkodzić. Przełom nastąpił dopiero 30 lat później. Zaprezentowano wtedy trawę trzeciej generacji – jej podkładem jest lateks, a włókna wytwarza się z nylonu, polipropylenu lub polietylenu. Dzięki temu może ona mieć gęste i miękkie runo jak normalny dywan. Trawa ta szybko spodobała się użytkownikom i zeszła z boisk do zwykłych ogrodów i na tarasy. Obecnie trawy są produkowane w dwóch technologiach – z wykorzystaniem włókien monofilowych i fybrylowanych. W przypadku włókiem monofilowych splot to pojedyncze pasemka złożone z kilkunastu włókien. Jeśli chodzi o włókna fibrylowane to przypominają one ponacinaną i mocno skręconą taśmę, która następnie jest łączona w większe powierzchnie.

Zastosowania sztucznej trawy

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, gdzie używać sztucznej trawy ogrodowej. W rzeczywistości można położyć ją po prostu wszędzie. To świetne rozwiązanie dla przydomowych ogródków, tarasów i balkonów. Trawa tego typu sprawdzi się też na placu zabaw i polach namiotowych. Można też wykorzystać ją po to, by zapewnić otoczeniu swojej firmy świetny wygląd przez cały rok. Z racji tego, że wysokiej jakości sztuczna trawa jest tak miękka jak dywan, to zdarzają się też aranżacje, które wykorzystują ją we wnętrzach.

Zalety wykorzystywania sztucznej trawy w aranżacjach

Nie można mieć wątpliwości, że sztuczna trawa do ogrodu to pomysł na miarę naszych czasów. Założenie trawnika tego typu jest niezwykle proste i nie wymaga wielkich przygotowań. Przed jej położeniem nie trzeba użyźniać ziemi ani jej nawozić. Nie trzeba też jej przekopywać. Sztuczna trawa nie wymaga podlewania, koszenia i stosowania preparatów regenerujących. Nie ma aeracji, wertykulacji i mieszanek odnawiających trawnik. Dzięki temu koszty jej eksploatacji są zdecydowanie niższe niż w przypadku zwykłej trawy, a jej pielęgnacja jest mniej czasochłonna. To wszystko pozwala na cieszenie się pięknym trawnikiem przy minimalnych obowiązkach związanych z jego utrzymaniem.