77 rocznica Powstania Warszawskiego

Zmarł Kazimierz Gałczyńśki, zasłużony trener kajakarstwa

Zmarł Kazimierz Gałczyńśki, zasłużony trener kajakarstwa

Zmarł Kazimierz Gałczyńśki, który przez wiele lat uczył kajakarstwa. O jego śmierci dowiadujemy się od klubu MUKS Wiking w Tomaszowie Mazowieckim. To właśnie w tym klubie Gałczyński był trenerem przez ponad 50 lat. Taka długa kariera naprawdę robi wrażenie, a o jego zasługach mogą poświadczyć wszscy, którzy mieli okazje trenować pod jego okiem.

Pogrze odbęcie się dnia 29 czerwca 2021 r. o godzinie 12 na cemnatrzu przy ulicy Smutnej.

Kajakarstwo w Tomaszowie Mazowieckim

Sekcja kajakowa w Tomaszowie Mazowieckim istnieje od roku 1965, choć wielokrotnie zmieniała swoje nazwy. Najpierw był SOS (1965), później MOS (1976), który zmienił się MDK (1991). Ostateczną nazwę nadano jej w 1997 r., a zostało nią MUKS „Wiking” przy MDK. Treningi odbywały się nad Pilicą. Tam właśnie na przystani kajakowej szkolili się wszyscy utalentowani zawodnicy z Tomaszowa Mazowieckiego. Dzięki temu miejscu i jego pracownikom wielu młodych mieszkańców zapoznało się z tym sportem. Jednym z pierwszych trenerów był Kazimierz Gałczyńskie, który szkolił młodzież przez więcej niż 50 lat. Warto wspomnieć, że był on trenerem zawodniczki olimpijskiej Ewy Wojtaszek.

Sukcesy kajakarzy z Tomaszowa Mazowieckiego

Tomaszowscy kajakarze mogą pochwalić aż dwudziestoma medalami Mistrzostw Polski, Ogólnopolskiej Spartakiady i Igrzysk Młodziezy Szkolnej. Oprócz tego przed rokiem 1991 udało się zdobyć 76 medali na Mistrzostwach Polski Szkolnego Związku Sportowego. Jaka sama nazwa wskazuje, w zawodach tych brała udział młodzież szkolna.

To właśnie dzięki temu klubowi Tomaszów Mazowieckie stał się ważnym miejscem na kajakarskiej mapie Polski. Zawodnicy reprezentujący MUKS „Wiking” przy MDK brali udział w bardzo wielu prestiżowych imprezach. Mało które miasto może pochwalić się aż takimi osiągnięciami w tym właśnie sporcie.