kopalnia bełchatów. pożar

Wielki pożar w kopalni Bełchatów

Kopalnia Bełchatów. Zapalił się taśmociąg i spowodował pożar

W kopalni Bełchatów wybuchł pożar. Przyczyną było zapalenie się taśmociągu na wysokości mniej więcej trzydziestu metrów. Na miejscu szybko pojawiła się straż pożarna, aby zażegnać niebezpieczeństwo. Wstępnie udało się zgasić ogień, ale czynności musiały potrwać nieco dłużej. Do akcji zaangażowano też podnośniki. Według informacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej, pożar miał miejsce w okolicach godziny 11.

– Zapalił się taśmociąg, który jest na wysokości około 30 metrów nad ziemią. Akcja gaśnicza jest utrudniona ze względu na dostęp do płonącego obiektu – dowiadujemy się od mł. bryg. Jędrzeja Pawlaka z Państwowej Straży Pożarnej.

Dlaczego kopalnie są tak ważne dla Polski?

Kopalnia Bełchatów to jedno z najważniejszych miejsc wydobycia węgla brunatnego. Tego samego węgla, który dzisiaj jest tematem sporów w zakresie ochrony środowiska. Nie tak dawno jeszcze pracownicy kopalni Bełchatów protestowali przeciwko nowym planom PGE. Plany te miały dotyczyć między innymi rezygnacji z aktywów węglowych. W praktyce oznacza to całkowite zamknięcie kopalni, a więc pozbawienie pracy górników. Mogłoby to mieć także negatywne sutki gospodarcze, bo węgiel brunatny jest jednym z naszych bogactw narodowych.

Zamknięcie Kopalni Bełchatów byłoby więc ciosem nie tylko dla górników oraz ich rodzin ale też dla gospodarki. Można więc zrozumieć, dlaczego górnikom nie podoba się najnowsza strategia Polskiej Grupy Energetycznej.