26 maja to Dzień Mamy. Jak go uczcić?

26 maja do Dzień Mamy

26 maja to według tradycji Dzień Mamy. Tego dnia ludzie dzwonią do swoich mamy, aby składać ich życzenia. Wielu też odwiedza je, aby wręczyć kwiaty lub innego rodzaju upominki.

Tego dnia zawsze miały miejsce różnego rodzaju uroczystości, mające przypomnieć, jak ważną osobą jest matką. Między innymi były to przedstawienia szkolne, gdzie dzieci recytowały wierszyki i śpiewały piosenki. Oczywiście oprócz tego typu zorganizowanych wydarzeń ważne jest, aby dzieci same uczciły ten dzień w domu. Czasami musimy im o tym przypomnieć, gdyż dzieci nie zawsze kontrolują takie rzeczy. Zachęcajmy ich do tego, aby składały życzenia i dawały laurki.

Nie czekaj i chwyć telefon!

Ten dzień jednak nie jest tylko dla dzieci. Nawet jeśli od dawna jesteśmy dorośli i mieszkamy na własny rachunek, to wciąż powinniśmy pamiętać o naszych mamach. Dobrym pomysłem jest więc sięgnąć po telefon i zamienić kilka słów. Jeśli mamy taką możliwość, to postarajmy się też odwiedzić je osobiście. Nie zawsze jest to możliwe choćby ze względu na pracę i inne obowiązki. Ale wtedy można pomyśleć o tym bardziej perspektywicznie i przyjść do mamy z wizytą dzień wcześniej albo dzień później.

Skąd się wziął Dzień Mamy?

Dzień ten kojarzymy z polską tradycją, ale takie świętowanie jest obecne na całym świecie. Może ono się różnić, jeśli chodzi o datę, ale idea jest ta sama. Historia jego jest jednak bardzo długa i sięga starożytności. Wiązało się z to kultem matek-bogiń, który miał miejsce zarówno wśród Greków jak i Rzymian. Było więc to święto o charakterze religijnym, ale później je zniesiono. Powód zniesienia był prosty. Gdy w Cesarstwie Rzymskim pojawiło się chrześcijaństwo zakazano oddawanai czci innym bogom.

Sama idea Dnia Mamy nie musi jednak oznaczać niczego pogańskiego, więc chrześcijanie również zaczęli go obchodzić. Miało to jednak miejsce bardzo późno, bowiem dopiero w siedemnastowiecznej Anglii. Święto to nazywało się „niedziela u matki” i miało miejsce w czwartą niedzielę wielkiego postu. Dzień ten ustanowiono też dniem wolnym od pracy.

Jeśli chodzi zaś o ziemie polskie, to było różnie. Wiemy że w czasach przedwojennych obchodzony taki dzień, choć nie było stałej daty. Obchodzenie Dnia Matki wynikało z inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża. W Generalnym Gubernatorstwie przejęliśmy zaś to święto od niemieckiego okupanta. Obowiązywało ono w całej III Rzeszy, więc nie ominęło to także polskich terenów okupywanych przez nią.