Co na ścianie w salonie?

Ściana stworzona z zielonych roślin

Bardzo modnym rozwiązaniem jest stworzenie we wnętrzu ściany składającej się z roślin w stylu tzw. ogrodu wertykalnego. Mogą to być zarówno żywe, jak i sztuczne rośliny, które mogą okazać się kłopotliwe w utrzymaniu ich w dobrym stanie. To uzupełnienie nowoczesnej aranżacji, w której powinny dominować drewniane meble i inne dość proste rozwiązania architektoniczne. Brąz z zielenią komponuje się niesamowicie pięknie, a wnętrze to sprawi, że odetchniesz, zrelaksujesz się i poczujesz się jak na łonie natury. Nie bez powodu mówi się, że zieleń wpływa kojąco na układ nerwowy.

Tapeta na ścianę

Kolejnym i bardzo znanym wykończeniem ściany w salonie jest tapeta. Wybór wzorów to kwestia indywidualna, jednak powinna ona pasować do całego wnętrza. Na rynku istnieje wiele rodzajów tapet, od papierowych, po winylowe i flizelinowe. Wszystko zależy od preferencji, jednak bardziej wytrzymałe są tapety winylowe na podkładach flizelinowych. Jej przyklejanie jest bardzo proste, a efekt nieopisanie piękny. Świetnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie na ścianie fototapety ze wspomnień z wakacji, które nastroją pozytywnie na cały dzień.

Panele dekoracyjne na ścianę

Wykładając ściany panelami czy okładzinami ściennymi w salonie, zyskamy bardzo oryginalne wnętrze. Idealnie nadają się do wykładania całych ścian, fragmentów czy nawet sufitów. Panele do salonu to nie tylko imitacja drewna czy kamienia lecz także składające się elementy z roślin, minerałów w różnorodnych wielkościach, wzorach oraz fakturach. Ich kształty są nie tylko wąskie i podłużne, lecz także kwadratowe czy prostokątne o różnorodnych motywach. Idealnie uzupełnią każde wnętrze, tworząc często wspaniałą aranżację.

Cegła i kamień dekoracyjny

Cegła to w ostatnich latach bardzo modny motyw ścienny. Jednocześnie świetnie pasuje do wszelakich materiałów jak drewno, kamień, szkło czy stal. Do wyboru są różnorodne kolory, od beżu, który sprawia wrażenie przytulnego pomieszczenia, po szarość, która przełamie żywe kolory. Czerwona cegła natomiast ociepli wnętrze i sprawi, że pomieszczenie stanie się niesamowicie wyraziste. Stawiając na wykończenie ściany w salonie kamieniem, należy wiedzieć, że jest to bardzo trwałe rozwiązanie i niezwykle efektowne. Zastosowanie naturalnego kamienia to droga metoda dekoracji, jednak odpowiednio pielęgnowana przetrwa wiele lat. Do wyboru jest kamień polerowany, chropowaty, palony czy w formie ciosanych łupków. Wszystko zależy od preferencji i wystroju całego wnętrza.

Wykańczając wnętrze salonu, należy zastanowić się nad własnymi wymaganiami i wyobrażeniami, gdyż pomysłów na wykończenie ściany w salonie jest wiele. Ważne, aby było to praktyczne rozwiązanie, ładne, dopasowane do podłogi oraz łatwe do utrzymania w czystości tak jak panele wodoodporne 24h. Warto wyróżnić tylko jedną ze ścian, a resztę pomalować farbą na jednolity kolor, jednak wszystko zależy od aktualnych preferencji właściciela wnętrza.