kradzież

Metoda na wnuczka w Tomaszowie wciąż popularna

Metoda na wnuczka w Tomaszowie

Metoda na wnuczka wciąż jest bardzo częstym sposobem na wyłudzenie pieniędzy. Słynna również jest historia oszukiwania ludzi “na policjanta”. W ostatnim tygodniu troje starszych tomaszowian dało się złapać na taką pułapkę. Dostali oni informację na temat wypadku, w którym rzekomo miał uczestniczyć członek ich rodziny. Oczywiście nie było w tym ani krzty prawdy, ale oszustom udało się wyłudzić od tych ludzi pieniądze. W ten sposób niczego niespodziewający się mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego stracili ok. 100 tys. złotych. Kiedy uświadomili sobie, że cała sytuacja jest oszustwem, było już za późno. Ciekawe czy sprawcy zastanowili się, jakby się czuli, gdyby ktoś zrobił taką rzecz ich bliskim.

Oszuści robią wszystko, żeby ich historyjki były wiarygodne. Znają wiele skutecznych technik manipulacyjnych i wiedzą, co powinni mówić, żeby ich ofiary się na to nabrały. Dlatego właśnie policjanci przez cały czas starają się informować seniorów o tym zagrożeniu. Dzięki takim akcjom informacyjnym wiele osób jest czujnych I nie daje się nabierać. Mimo to wciąż oszustw jest wiele i sytuacja jest naprawdę poważna. Oszuści działają najczęściej w ten sposób, że podszywają się pod członków rodziny. Czasem też udają, że mają z ich rodziną jakiś kontakt.

Przestępcom bardzo łatwo jest oszukiwać emerytów, którzy z racji swojego wieku nie nadążają za zmieniającym się światem. Zwłaszcza łatwo nimi manipulować, kiedy sprawa dotyczy dobra ich bliskich. Wiemy doskonale, że babcia zrobi dla wnuczka wszystko. Kiedy dowie się, że wnuk jest w niebezpieczeństwo, emocje biorą nad nią górę. Niestety znajduje się wiele takich osób pozbawionych empatii, którzy tę słabość wykorzystają. Dlatego musimy dbać o naszych starszych bliskich.

Jak ochronić się przed oszustwem?

Czy jest jakiś sposób na to, aby uchronić się przed tego rodzaju oszustwem? Musimy pamiętać, że gdy dzwoni do nas ktoś, kto przedstawia się jako członek rodziny, musimy zachować czujność. Nie wolno nam wierzyć od razu, że osoba, która dzwoni, jest tym, za kogo się podaje. Czasem możemy czuć presję czasu, zwłaszcza, gdy głos w słuchawce utrzymuje, że ktoś z naszej rodziny jest w sytuacji zagrożenia życia. Nie możemy w takich sytuacjach się ugiąć i musimy podchodzić do tego rozsądnie. Jest to akurat uniwersalna rada, gdyż często w sytuacjach rodzinnych pozwalamy naszym emocjom nam się ponieść. Może się oczywiście zdarzyć, że gdy postawimy rozsądek ponad emocje, ktoś może zarzucić nam obojętność egoizm. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby to robić to, co słuszne, a nie to, co miałoby nas pozornie stawiać w lepszym świetle.

Jeżeli osoba w słuchawce podaje się za policjanta, to dużo łatwiej wtedy dostrzec oszustwo. Chociażby jeśli będziemy pamiętać o tej prawidłowości, że policjant nigdy przez telefon nie prosi obywatela o przekazanie pieniędzy, to nasza czujność będzie większa. Jeśli tak się zdarzy, że o pieniądze prosi nas ktoś, kto podaje się za policjanta, to możemy mieć pewność, że wcale tym policjantem nie jest. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej zakończyć rozmowę. Gdy już dowiemy się, że ta osoba jest oszustem, to nie ma sensu wdawać się w rozmowę. Oczywiście przestępcy z czasem robią się coraz bardziej cwani, więc wymyślają coraz to nowsze warianty tych metod. Z tego powodu policjanci mają cały czas ręce pełne roboty.