Ratusz Miejski

W Tomaszowie Mazowieckim znajduje się wiele ciekawych zabytków historycznych, regionalnych oraz kulturowych. Jednym z bardzo cenionych obiektów miasta jest Ratusz Miejski. Tomaszów bez dwóch zdań dba o jak najlepszy odbiór atmosfery i samopoczucia w mieście wśród przyjezdnych oraz swoich mieszkańców. Przyjeżdżając na teren Tomaszowa Mazowieckiego od razu czuć miły i przyjazny klimat. Znajduje się tutaj najstarszy budynek fabryczny Batavia, piękny drewniany kościół św. Marcina Biskupa, Muzeum Regionalne oraz zabytkowy Ratusz Miejski. Tomaszów to miasto jedyne w swoim rodzaju, biorąc pod uwagę nie tyle jego historię, co arcy ciekawą lokalizację.

Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim – co warto wiedzieć?

Projektantem budynku ratusza miejskiego był Aleksander Raniecki, natomiast sama budowa zajęcia 2 lata. W roku 1927 powstał piękny budynek piętrowy o zdobionej attyką fasadzie. Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim posiada klasycystyczny charakter oraz zachowane harmonijne proporcje. Sam widok budynku ratusza przywołuje spokój i zgodność. Główna, środkowa nasada wysunięta jest na przód, a na jej górze widnieje wygrawerowany rok powstania budynku. Wewnętrzny hall wspierają kolumny, natomiast największe wrażenie robi znajdująca się w środku sala posiedzeń z galerią poświęconą dla publiczności odwiedzającej Ratusz Miejski.

Tomaszów Mazowiecki – co jest w nim tak wyjątkowego?

Lokalizacja Tomaszowa Mazowieckiego budzi duże zaciekawienie miastem. Tomaszów zlokalizowany jest w Dolinie Białobrzeskiej, gdzie w okolicach przepływają cztery rzeki: Pilica, Czarna, Piaseczna oraz Wolbórka. Ponadto nieopodal miasta znajduje się Zalew Sulejowski oraz piękna Puszcza Pilicka, które zdecydowanie zachwyca turystów swoją malowniczą aurą. Tomaszów Mazowiecki posiada również w swoim życiorysie bardzo ciekawą historią związaną ze świetnością włókienniczą w Polsce. Warto wybrać się do Tomaszowa Mazowieckiego będąc w województwie łódzkim. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Miasto przypodoba się turystom o wszelakich gustach, poczynając od pasjonatów historii, przez miłośników pięknych świątyń, kończąc na wielbicieli spędzania czasu w przyrodzie na terenie Puszczy Pilickiej. Nie bez powodu sam poeta Julian Tuwim mówił w swoim wierszu „Więc może byśmy tak, najmilsza, wpadli na dzień do Tomaszowa?…”

Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim – godziny otwarcia

Budynek Ratusz Miejski Tomaszów zdecydowanie stanowi główną ozdobę miasta. Z lotu ptaka wygląda jak główny obiekt Tomaszowa Mazowieckiego znajdującego się niemal w centrum miasta. Jest to najmłodszy ratusz w całym województwie łódzkim, który wybudowano w latach 1925-1927. Jeżeli jesteś miłośnikiem sztuki klasycystycznej i harmonijności architektury to zdecydowanie spodoba Ci się Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim. Godziny otwarcia, w którym można wejść do środka, obejmują funkcjonowanie Urzędu Miasta. W tygodniu od poniedziałku do piątku można zobaczyć wnętrze ratusza od 7:30 do 15:30. W weekendy Urząd Miasta nie pracuje, w związku z czym Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim jest zamknięty.

Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim – jak dojechać?

Nie ma wątpliwości, że budynek Ratusz Miejski Tomaszów znajduje się w mieście Tomaszów Mazowiecki. Miejscowość znajduje się niedaleko Łodzi na trasie Radom-Łódź. W mieście nie trudno znaleźć budynek Ratusza wystarczy zapytać dowolnego przechodnia, a z pewnością poprowadzi Cię na teren obiektu. Ratusz Miejski w Tomaszowie Mazowieckim znajduje się niedaleko kościoła św. Antoniego Padewskiego, który również warto zobaczyć, będąc w okolicy Urzędu Miasta. Duże wrażenie robią wspaniałe ołtarze jednakowo główny z rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa, a także drewniane ołtarze w nawach bocznych oraz dwa kamienne ołtarze mieszczące się w zakończeniach transeptu.