Gmach Banku Polskiego w Tomaszowie – stuletni zabytek architektury

Obiekt został wybudowany w 1923 roku na zlecenie Banku Polskiego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, w latach 20. XX wieku w polskiej architekturze panował narodowy tradycjonalizm. Z jego nurtu narodził się klasycyzm akademicki i właśnie w tym stylu jest wybudowany opisywany budynek. Jest to najbardziej zachowawcza forma architektury klasycyzmu, cechująca się symetrią, dostojnym monumentalizmem i wiernym odwzorowaniem form antycznych. Nad budową Gmachu Banku Polskiego w Tomaszowie pracowano niespełna rok. To przepiękny mały pałacyk z charakterystycznym ryzalitem nakrytym kopułą i spadzistym dachem. Jest dwupiętrowy, a wnętrza, w których znajdowały się oficyny, ozdobiono bogatą sztukaterią.

Gmach Banku Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim – najważniejsze informacje

Ta monumentalna budowla powstała w dwudziestoleciu międzywojennym przetrwała aż do dziś. Wybudowana na zlecenie Banku Polskiego, przez te wszystkie lata do banku należała, a obecnie mieści się w nim siedziba PKO SA. Nadal działa jako budynek użytku publicznego i choć jest wpisany na listę zabytków narodowych, nie jest bezpośrednio udostępniony tylko dla zwiedzających, gdyż na co dzień funkcjonują w nim pracownicy banku. Do Gmachu Banku Polskiego w Tomaszowie Mazowieckim jako zwiedzający można się dostać w godzinach otwarcia i obejrzeć wnętrza na własną rękę. Oczywiście dostępne są tylko te pokoje, w których mogą przebywać goście z zewnątrz, gdyż do niektórych można się dostać jedynie, będąc osobą upoważnioną.

Bank Polski – Tomaszów Mazowiecki i jego historia

Jeżeli zapytasz lokalnych mieszkańców o zabytki w ich mieście, to na pewno wspomną o budynku Banku Polskiego. Tomaszów Mazowiecki jest miastem o bogatej historii, a na jego terenie znajduje się sporo zabytków. Niegdyś funkcjonowało tam wiele fabryk (szczególnie związanych z przemysłem włókienniczym), które podczas rozbiorów i wojen upadły, a obecnie budynki przerobiono na użytek publiczny tak jak np. dawną fabrykę Moritza Piescha, a obecnie Galerię Tomaszów. Budynek Banku Polskiego, wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym, nadal pełni tę samą funkcję i należy do banku oraz jest jego siedzibą. Jest chronionym zabytkiem polskiej architektury i ozdobą Tomaszowa Mazowieckiego. Znajduje się przy ul. Mościckiego 31 i jest codziennie otwartą, w pełni funkcjonującą placówką banku.

Bank Polski Tomaszów Mazowiecki – godziny otwarcia

W Banku Polskim Tomaszowa Mazowieckiego godziny otwarcia są zależne od godzin pracy banku. W związku z tym budynek jest otwarty w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17. Należy pamiętać, że jest to na co dzień funkcjonujący bank, a nie miejsce z reguły otwarte dla zwiedzających. Dlatego jeśli chcesz wybrać się tam podziwiać piękne wnętrza zabytku architektury klasycyzmu akademickiego, to musisz zachowywać się tak, żeby nie zakłócić pracy funkcjonujących tam osób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie podziwiać budowlę od zewnątrz, a niewątpliwie już z tej perspektywy prezentuje się ona monumentalnie i wyjątkowo.