Kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego

Dokładnie Kościół Świętego Antoniego, Świętego Stanisława, oraz Matki Bożej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim. Rzymskokatolicka świątynia została wybudowana w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Kościół św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim powstał według projektu Konstantego Wojciechowskiego w Warszawy. Neorenesansowa budowla zachwyca zdobnymi sklepieniami, amboną, a także majestatycznymi wieżami. Chociaz budowa kościoła trwała latami i podzielić można ją na trzy etapy, w efekcie budowla jest niezwykła i z pewnością można uznać Kościół p.w św. Antoniego Padewskiego Tomaszów Mazowiecki za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Ksiądz Stanisław Grad w swojej książce wspomina, że budowa kościoła to przykład wielkiej determinacji i wysiłku lokalnej ludności, która przez wieki starała się mieć wymarzony kościół.

Kościół św. Antoniego Padewskiego Tomaszów Mazowiecki

Sanktuarium Świętego Antoniego z Padwy w Tomaszowie Mazowieckim było budowane aż w trzech etapach. Dopiero działania Konstantego Wojciechowskiego nadały jej zachwycającego wyglądu. Chociaż budynek zaprojektował włoski architekt Henryk Macroni. W wyniku jednak przebudowy wedle wizji Wojciechowskiego kubatura świątyni zwiększyła się, a artysta nadał jej zdobnego sznytu. Przestronne, jasne wnętrze zachwyca i sprawia, że kościół wydaje się jeszcze większy. Zachwycają również figury patronów zdobiące Kościół św. Antoniego Padewskiego. Tomaszów Mazowiecki, chociaż słynie z wielu ciekawych, zabytkowych budowli to ta wyjątkowo przykuwa wzrok i zapada w pamięć.

Główny ołtarz ozdobiony jest dębowym krzyżem, na którym jest rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. W kościele znajdziemy jeszcze dwa mniejsze drewniane ołtarze na nawach bocznych oraz dwa kamienne. Wzrok przykuwa też bogato zdobiona ambona oraz liczne obrazy i ornamenty. Kościół p.w św. Antoniego Padewskiego Tomaszów Mazowiecki to wyjątkowa budowla, która jest tak naprawdę, dziełem sztuki sakralnej. Próżno szukać w niej ascezy, którą wyznawał Święty Antonii z Padwy.

Kościół p.w św. Antoniego Padewskiego Tomaszów Mazowiecki

Trzynastego czerwca jest organizowany w parafii Dzień Świętego Antoniego. Obchody święta są bardzo radosne i trwają kilka dni. Święto to jest bardzo radosne i obfituje w festyny, występy, gry i zabawy dla całych parafialnych rodzin. Odbywa się również uroczysta msza, podczas której następuje złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Wówczas również warto odwiedzić kościół, aby wspólnie z mieszkańcami cieszyć się tym wyjątkowym dniem i wznosić modlitwy do świętego Antoniego.

Parafia poza piękną architekturą, przyciąga również miłymi okolicznościami przyrody. Kościół obrasta bujna roślinność, co czyni okolicę kościoła idealną na spacer oraz miejsce zadumy. Prawdziwą magię tego miejsca można oczywiście poczuć podczas nabożeństwa. Wówczas zabytkowe organy przypominają czasy świetności tej zabytkowej budowli. Ponadto świątynia położona jest w samym centrum Tomaszowa Mazowieckiego, więc będąc turystą w tym mieście, łatwo do niej trafić i podziwiać jej kunszt.