Kościół Ewangelicki p.w. św. Trójcy

Odwiedzając Tomaszów Mazowiecki lub będąc w okolicy, warto zarezerwować trochę czasu i zwiedzić Kościół Ewangelicki p.w. św. Trójcy. Jest to najstarsza zachowana murowana świątynia w tym mieście. Powstała w pierwszej połowie XIX, a jej wygląd utrzymano w charakterystycznym dla tamtej epoki stylu klasycystycznym. Budynek powinien szczególnie spodobać się osobom, które szukają niepowtarzalnych okazów architektonicznych. Sam kościół jest obecnie jednym z najcenniejszych zabytków w Tomaszowie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski Tomaszów Mazowiecki p.w. św. Trójcy – krótka historia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Tomaszowie Mazowieckim, należąca do diecezji warszawskiej, posiada kościół ewangelicko-augsburski (Tomaszów Mazowiecki) Zbawiciela oraz drugi, nieco starszy kościół – p.w. św. Trójcy. Podczas gdy kościół parafialny powstał dopiero na przełomie XIX i XX wieku, tak kościół filialny pochodzi z początku XIX wieku. Na zlecenie urodzonego w Warszawie hrabi i generała Antoniego Jana Ostrowskiego, rozpoczęto budowę w 1823 roku. Ufundował on materiał budowlany oraz sfinansował część prac robotniczych. W ten sposób hrabia chciał zachęcić Niemców do przyjazdu i osadzenia się w Tomaszewie Mazowieckim. Świątynia powstawała przez aż 17 lat. Głównym powodem takiego przeciągnięcia prac było powstanie listopadowe, które wymusiło przerwę w latach 1830-1831. W 1840 roku oficjalnie zakończono prace nad klasycystycznym kościołem . Jednak wierni ewangeliccy odprawiają tam swoje obrzędy dopiero od 1967 roku, kiedy to budynek został wydzierżawiony parafii polskokatolickiej.

Charakterystyka budowli

Kościół Ewangelicki (Tomaszów Maz) został zbudowany na planie prostokąta. Posiada jednonawowy kryty dach dwuspadowy, co jest charakterystycznym zabiegiem stosowanym w architekturze tamtego okresu. Uwagę turystów zwraca przede wszystkim zachwycająca elewacja frontowa, która podkreśla klasycystyczny styl budowli. Została wykończona masywnym przyczółkiem z attyką, na której osadzono blaszany trapezoidalny dach. Na szczycie widnieje krzyż. Kościół p.w. św. Trójcy jest przykładem jednego z przykładów klasycyzmu romantycznego w Polsce. Zgodnie z założeniami nawiązuje on konstrukcją do porządku antycznego i odwołuje się do kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Architektura tamtej epoko dążyła do uzyskania efektu harmonii. Zrównoważona kompozycja, nadrzędna zasada symetrii to tylko jedne ze sposobów, żeby oddać jak najlepiej charakter antycznych budowli. W przeciwieństwie do barku, w klasycyzmie stroniono od przesadnych ozdób. W konstrukcjach zdecydowanie przeważały proste linie, niemające zbędnych wygięć czy skrętów. Fasady były oszczędne w ornamentach, choć zachwycały masywnością. Króluje monumentalizm i reprezentacyjność budowli. Wśród dobrze zachowanych budowli klasycystycznych w Polsce należy wspomnieć o Łazienkach Królewskich w Warszawie, Pałac Staszica, które wyróżniają się powagą i elegancją.

Kościół Ewangelicki (Tomaszów Maz) – jak zaplanować wyjazd?

Kościół znajduje się w reprezentatywnym miejscu w Tomaszewie, zaraz przy placu Kościuszki. To ścisłe centrum miasta, dlatego zdecydowana większość mieszkańców dobrze orientuje się, gdzie znajduje się architektoniczny zabytek. Wejście znajduje się od strony placu, a ewentualne zwiedzanie należy uzgodnić z przedstawicielami parafii przy ulicy św. Antoniego. Choć Tomaszów Mazowiecki to średniej wielkości miasto mające około 60 tysięcy mieszkańców, to niewątpliwie ma w sobie dużo do zaoferowania. Warto zaplanować cały dzień podczas wycieczki objazdowej po województwie łódzkim. Z pewnością znajdą tam Państwo wiele atrakcji, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można łatwo połączyć wyjazd z pobytem w Łodzi, robiąc jednodniową wycieczkę. Ze stolicy województwa do Tomaszowa Mazowieckiego jest zaledwie godzina jazdy samochodem. Dla osób niezmotoryzowanych istnieje także opcja dojechania pociągiem.