Fabrykancka kamienica

Tomaszów Mazowiecki to miasto położone w województwie łódzkim, w którym znajduje się na czwartym miejscu pod względem liczby mieszkańców. Dużym plusem Tomaszowa, który przyciąga turystów do miasta, jest możliwość poruszania się bezpłatną komunikacją miejską. Tomaszów Mazowiecki posiada wiele ciekawych, historycznych zabytków, wśród których warto wyróżnić Pałac Ostrowskich, dawne jatki miejskie oraz kościoły od różnym stylu architektonicznym. Dużym zainteresowaniem u osób przyjeżdżających do miasta szczyci się fabrykancka kamienica.

Tomaszów Mazowiecki – dlaczego warto tu przyjechać?

i zwykle kojarzy się turystom z łyżwiarstwem, ponieważ na terenie miasta obecny jest jedyny w Polsce tor łyżwiarstwa szybkiego. Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki umożliwia uprawiać łyżwiarstwo przez cały rok, niezależnie od pory roku. Obiekt został wybudowany niedawno, w latach 2016-2017, a już posiada na swoim koncie wielu zwolenników i stałych klientów. Ponadto, na terenie Areny Lodowej odbywa się w jesiennej porze roku festiwal muzyczny Love Polish Jazz, podczas którego miasto cieszy się coraz większą liczbą przyjezdnych miłośników muzyki jazzowej. Na terenie Tomaszowa budzi zainteresowanie również dawna kamienica fabrykanckiej rodziny Knothe. Obiekt obecnie posiada eklektyczny charakter wystroju dzięki przebudowie domu w ubiegłym wieku.

Fabrykancka kamienica Tomaszów – dlaczego jest tak wyjątkowa?

Obiekt przyciąga nie tylko pod względem historycznym, ale również dzięki swojej niebywałej aparycji. Znajdująca się przy ulicy Kościuszki fabrykancka kamienica została odrestaurowana w latach 20 XX wieku. W murach kamienicy mieszkała niegdyś czcigodna rodzina Knothe, obecnie zaś na terenie obiektu mieści się biblioteka dla dzieci i młodzieży. Takim sposobem, młodzież może czytać i uczyć się na terenie historycznego miejsca. Bez wątpienia kamienica fabrykancka Tomaszów robi ogromne wrażenie. Ciężko znaleźć n terenie miasta tak pięknie zadbany budynek. Jaką historię kryje w sobie kamienica fabrykanckiej rodziny Knothe?

Knothe, czyli rodzina tomaszowskich fabrykantów

Zbudowana w trzeciej dekacie XIX wieku kamienica fabrykancka przypomina mieszkańcom oraz turystom o czasach świetności rodziny Knothe, która niegdyś zamieszkiwała miasto Tomaszów Mazowiecki. Hrabia Antoni Ostrowski ściągał do miasta wybitnych tkaczy rodem ze Zgorzelca. Nazwisko rodziny pochodzi z języka niemieckiego, aczkolwiek obecnie łącznie 36 osób posługuje się tym nazwiskiem w Polsce. Jednakże większość tychże osób zamieszkuje teraz miasta Warszawa. Wśród przyjezdnych tkaczy do Tomaszowa przyjechał między innymi Fryderyk Tobiasz Knothe, który wyróżniał się niezwykłym warsztatem.

Jak powstała kamienica fabrykancka?

Tomaszów Mazowiecki za czasów przyjazdu tkaczy do miasta nie posiadał jeszcze tak bogatej kamienicy, jaką stanowi obiekt przy ulicy Kościuszki. Kamienica fabrykanckiej rodziny Knothe powstała w wyniku pozwolenia Antoniego Ostrowskiego na wybudowanie domu przez Fryderyka Tobiasza. Kamienica została wzniesiona w latach 20 XIX wieku. Po śmierci nestora rodu syn Edmund przebudował budynek. Wówczas kamienica fabrykancka uzyskała nowy elegancki wystój o charakterze eklektycznym. Obecnie obiekt zaliczany jest do najcenniejszych zabytków miasta Tomaszów Mazowiecki.