Eklektyczny pałacyk Pieschów

Tomaszów Mazowiecki z roku na rok cieszy się coraz większą liczbą turystów przyjeżdżających do miasta. Na terenie Tomaszowa można znaleźć wiele ciekawych zabytków posiadających bogatą historię lub piękną architekturę. Niektóre obiektu oddają charakter eklektyczny, który charakteryzuje się różnością zachowanych stylów. Wśród nich można wyróżnik fabrykancką kamienicę rodziny Knothe, a także eklektyczny pałacyk Pieschów. Wnętrze pałacu posiada zachowane sztukaterie o manierystycznych motywach, zaś budynek najbardziej oddaje styl neorenesansowy. Co wyróżnia eklektyczny pałacyk Pieschów?

Tomaszów Mazowiecki – trochę na temat miasta

W województwie łódzkim jednym z największych miast jest Tomaszów Mazowiecki. Miasto wyróżnia jego lokalizacja na styku trzech historycznych ziem: sieradzkiej, łęczyckiej oraz sandomierskiej. Ponadto, w okolicy Tomaszowa przepływają wody czterech rzek: Wolbórka, Pilica, Czarna oraz Piaseczna. Warto wybrać się do Tomaszowa Mazowieckiego, ponieważ każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na terenie miasta znajdują się piękne kościoły z bogatym wnętrzem, malownicze rezerwaty przyrody. a także historyczne zabytki. Wśród nich warto wyróżnić eklektyczny pałacyk Pieschów.

Tomaszów i historia pałacu

W roku 1873 na terenie do Tomaszowa Mazowieckiego przybył Moritz Piesch wraz z wielkimi ambicjami przemysłowymi. Wybitny Piesch bardzo szybko po swoim przyjeździe został księgowym w przędzalni Adolfa Elbela, poślubił córkę mistrza oraz wybudował zakład apretury i farbiarnię. Ponadto ambitny Moritz wybudował na terenie miasta również fabrykę zapałek, stanowił wielkie wsparcie dla budowy kościoła Zbawiciela oraz Szkoły Handlowej. Moritz Piesch był przedstawicielem fabrykanckiej elity Tomaszowa, na którego terenie wybudował dom znaczy obecnie jako eklektyczny pałacyk Pieschów. Obiekt został wzniesiony w 1895 roku, zaś po splajtowaniu Moritza w latach 20 XX wieku, budynek został przekazany Ubezpieczalni Społecznej.

Eklektyczny Pałacyk Pieschów Tomaszów Mazowiecki – kim był Moritz Piesch?

Fabrykant sukna oraz wielki działacz społeczny w mieście żył w latach 1849-1908, gdzie część swojego życia spędził na terenie Tomaszowa Mazowieckiego. Dzięki jego obecności i działaniu w przędzalni Adolfa Elbela pomyślna koniunktura oraz zamówienia dla armii carskiej spowodowały szybki rozwój fabryki. Dużym wydarzeniem było wprowadzenie tzw. złotych ceł w 1887 roku w celu importowanych towarów sukienniczych. Fabryka zaczęła posiadać coraz więcej pracowników i wielkich działaczy, skutkiem czego obiekt na początku XX wieku uważany był za najważniejszą wytwórnię w mieście. Eklektyczny Pałacyk Pieschów obecnie stanowi cenną pamiątkę z czasów świetności fabryki w Tomaszowie Mazowieckim, co zdecydowanie było skutkiem działań mieszkańca owego pałacu.

Pałacyk Tomaszów Mazowiecki wart prawie 2 miliona złotych?

Obecnie eklektyczny Pałacyk Pieschów przy ulicy Barlickiego w Tomaszowie jest wystawiony na sprzedaż za około 1,8 miliona złotych. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych budynków miasta o bogatej fabrykanckiej architekturze. Kiedy w latach 20 XX wieku rodzina Pieschów zbankrutowała, eklektyczny pałacyk Pieschów został oddany w ręce Ubezpieczalni Społecznej. W murach obiektu otworzona została w 1931 roku tzw. kasa chorych. Pałac bardzo długo służył pacjentom, zaś później na terenie budynku znajdowało się muzeum miasta Tomaszów. Obecnie Pałacyk Tomaszów Mazowiecki wystawiony jest na sprzedaż, a z roku na rok cena obiektu spada.