Dawne jatki miejskie

Tomaszów Mazowiecki to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim. Na tle innych miast łódzkich wyróżnia się bezpłatną komunikacją oraz jedynym miejscem, gdzie można przez cały rok uprawiać łyżwiarstwo szybkie. Wiele pasjonatów przyjeżdża na teren Tomaszowa, aby móc korzystać ze ślizgawki, jaką oferuje Arena Lodowa Tomaszów Mazowiecki. Jest to ogromny kompleks sportowy, który przyciąga sportowców do miasta jak magnes. Ponadto, na terenie Tomaszowa znajduje się wiele ciekawych zabytków oraz urokliwych miejsc. Bardzo popularne w ostatnim czasie są tzw. jatki miejskie.

Tomaszów Mazowiecki – co przedstawia herb miasta?

100 lat przed uzyskaniem praw miejskich przez Tomaszów, w roku 1926 nadano mu herb. Symbol miasta przedstawia odzianą w czerwoną suknię pannę w koronie ujeżdżającą czarnego niedźwiedzia, na złotym tle. Bardzo ciekawy obrazek, z którym wiąże się pewną legendą. Albowiem żyjąca niegdyś księżniczka Klotylda była skazana na pożarcie przez niedźwiedzia, który był nieoswojony. Jednakże zwierzę nie miało zaatakować księżniczki, a pozwolić jej się dosiąść na grzbiecie to miało stanowić uwolnienie z opresji prześladowców. Herb nawiązuje do założyciela miasta – hrabiego Jana Ostrowskiego oraz odwołuje się do herbu szlacheckiego Rawicz, którego część stanowi panna na niedźwiedziu.

Ciekawe zabytki miasta – Jatki miejskie

Tomaszów na ulicy Rzeźniczej posiada piękne, klasycystyczne budynki zwane dawne jatki miejskie. Zostały one wzniesione w XIX wieku, dokładnie w latach 1830-1837. Na początku sprawowały rolę obiektów, w których przez ponad 100 lat sprzedawano mięso. W XX wieku, w latach 70 budynek został zmodernizowany oraz umieszczono w nim ośrodek kulturalny. Obecnie na terenie obiektu znajduje się tzw. Galeria Pod Arkadami, a od 1995 roku budynek nosi nazwę Galeria Arkady dzięki rodzinie Sobańskiej. Jatki miejskie Tomaszów wpisane są do rejestru zabytków miejskich.

Jatki miejskie Tomaszów Mazowiecki – styl architektury

W panującej wówczas epoce oświecenie bardzo ważnym elementem obyczaju ludności europejskiej były podróże. Podczas wędrówek zwracano szczególną uwagę na budowle oraz dorobek artystycznych Greków i Rzymian. Obiekty te stanowiły inspiracje dla europejczyków, skutkiem czego w sztuce nastąpił powrót do starożytności, czyli klasycyzm. Architektura klasycystyczna, której przykładem są jatki miejskie Tomaszów Maz., nawiązuje do wzorca greckich lub rzymskich świątyń.

Jatki miejskie Tomaszów – czym charakteryzuje się architektura klasycystyczna?

Główną rolę w sztuce oświecenia odgrywa symetria. Budynki w stylu klasycystycznym zwykle wznoszono na podstawie koła tudzież prostokąta. Dekoracje obiektu nie były szczególnie bogate. Przeważały zazwyczaj proste wazy, liście palmowe, rozety oraz girlandy w stylu klasycystycznym. Ten subtelny, elegancki styl oddają obecnie cenione rezydencje funkcjonalności publicznej oraz sprawują rolę siedziby urzędu miasta. Jatki miejskie Tomaszów Mazowiecki były jednym z pierwszych budynków miasta, które wzniesione zostały w celu użyteczności publicznej.

Jak styl klasycystyczny trafił do Polski?

Klasycyzm zawitał na terenie Polski dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który zapasjonowany epoką oświecenia, chętnie gościł na terenie kraju architektów i artystów z Francji oraz Włoch. Duża dawka architektury klasycystycznej znajduje się w parku łazienkowskim w Warszawie. Z czasem budowle o charakterze klasycystycznym zaczęły pojawiać się w innych miastach. W Tomaszowie Mazowieckim w większości można podziwiać budowle w stylu eklektycznym, aczkolwiek na terenie miasta można znaleźć klasycystyczne perełki. Wśród nich warto wyróżnić gmach banku polskiego, ewangelicki kościół Św. Trójcy oraz dawne jatki miejskie.