Tomaszów na weekend – plan zwiedzania

Poszukując ciekawych miejsc do zwiedzania na kilka dni, warto wybrać Tomaszów na weekend. Trzy, czy nawet dwa dni wystarczą, aby postać malowniczy Tomaszów Mazowiecki i zgłębić jego tajemnice. Nie bez powodu jest uznawany za jedno z najpiękniejszych postprzemysłowych miast. Co istotne Tomaszów z łatwością zwiedzimy nawet bez samochodu, ponieważ miasto może pochwalić się sprawną siecią komunikacji miejskiej. Jednocześnie wszelkie zabytki oraz atrakcje są tak rozmieszczone, że z łatwością ustalimy trasę wycieczki. Co oferuje Tomaszów na weekend?

Spacer po Tomaszewie i wycieczka w kilka dni

Wycieczkę po Tomaszowie Mazowieckim należy rozpocząć od spaceru po samym mieście. W centrum znajdziemy liczne kamienice, niektóre odnowione, inne czekające na lepsze czasy, które są żywym dowodem na minione lata świetności tego miasta. Architektura miasta mimo upływu lat jednak dalej zachwyca. Zdecydowanie da się wyczuć, że dawni mieszkańcy Tomaszowa byli dobrze sytuowani. Nic jednak dziwnego. Tomaszów był miastem przemysłowym, wiele fabryk i przedsiębiorstw miało tu swoją siedzibę, zwłaszcza w czasach carskich. Wpływy carskie widać zwłaszcza we wzornictwie tego miejsca oraz rozplanowaniu miasta.

Jednak piękne budynki to nie jedyna atrakcja, którą Tomaszów na weekend oferuje. W okolicy znajdziemy niezwykłe pomniki przyrody, zabytki, czy atrakcje, które sprawią, że nasz weekend będzie z pewnością niezapomniany. Warto dobrze rozplanować wycieczkę, tak aby niczego nie pominąć, ponieważ miejsc, które warto odwiedzić, jest wiele i każde równie ciekawe.  Oto kolejne punkty na mapie Tomaszowa, które powinny pojawić się w dokładnie takiej kolejności na naszej wycieczkowej mapie.

Park Bulwary

Po ciężkiej podróży samochodem, czy też busem warto rozprostować nogi. Idealnym miejscem na spacer jest Park Bulwary, który mieści się niemalże w centrum Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicze miejsce pełne placów zabaw, mostów, stawów i alejek jest idealnym miejscem dla całych rodzin. Urok tego parku widać zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Zachwyca nie tylko mieszkańców, ale również przybyłych turystów. Warto oddać się tutaj relaksującemu spacerowi lub miłej wycieczce rowerowej. Jest to idealna baza wypadowa, do dalszego zwiedzania Tomaszowa, który wręcz zaskakuje nas atrakcjami i zabytkami na każdym kroku.

Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego

Wprost z Parku warto udać się do Muzeum imienia Antoniego hrabiego Ostrowskiego, które mieści się niemalże po drugiej stronie ulicy. W Muzeum znajdziemy ciekawe wystawy stałe, etnograficzną, która prezentuje kulturę i obyczaje tych ziem, historyczną opowiadającą dzieje Tomaszowa, archeologiczną, gdzie poznamy ciekawe obrządki pogrzebowe, przyrodniczą skupioną głównie na faunie regionu. Jednak muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki. Instytucja może pochwalić się obszernym zbiorem dzieł sztuki, obrazów oraz rzeźb. Wśród zbiorów Muzeum znajdziemy również odrestaurowane wiernie pomieszczenia pałacowe. Do pomieszczeń tych należą pokój dzienny, letni pokój widokowy oraz gabinet samego hrabiego Antoniego Ostrowskiego. Dla fanów szlacheckich rodzin czeka również kolekcja pamiątek po rodzinie Ostrowskich. Jednak poza wspomnianymi wystawami stałymi w Muzeum znajdziemy ciekawe wystawy sezonowe, które stale są ogłaszane na stronie placówki.

Skansen Rzeki Pilicy

To niezwykłe miejsce jest obowiązkową atrakcją na weekendowy wypad do Tomaszowa. Z pewnością duże wrażenie robią obiekty wyłowione z rzeki Pilicy. Znajdziemy tu prawdziwe skarby, od drobiazgów po militaria, a nawet czołgi. Uwagę przykuwa rekonstrukcja stacji Wolbórka oraz carska toaleta z kompletnym wyposażeniem. Idealnie miejsce dla całej rodziny, z pewnością zobaczymy tu wiele nigdzie niespotykanych eksponatów. Bez wątpienia wizytówką miejsca jest stary młyn, który zachował się w świetnym stanie. Wewnątrz znajdziemy dwie wystawy stałe, które przedstawiają niezwykłą historię Tomaszowa skupiającej się przy rzece Pilicy. Skansen również może pochwalić się największą kolekcją kamieni młyńskich.

Aktywne zwiedzanie Tomaszowa na weekend

Historyczne miejsca są niezwykle pasjonujące, jednak Tomaszów na weekend oferuje również aktywne formy zwiedzania. Idąc z miasta do skansenu możemy zatrzymać się, aby pojeździć na łyżwach, czy sprawdzić swoją sprawność w parku linowym. Po takiej rozgrzewce spokojnie możemy ruszyć do okolicznego rezerwatu przyrody oraz jaskiń. Co ważne wszelkie atrakcje Tomaszowa na weekend są blisko siebie i możemy je odwiedzić na tak zwanej „trasie”. Warto nie omijać tych miejsc, ponieważ zapewniają moc wrażeń i uczynią wycieczkę dużo ciekawszą. Ponadto okolica Tomaszowa bogata jest w piękne krajobrazy oraz zachęca do podróży rowerem, czy długich spacerów. 

Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim

Kiedy już nasycimy duszę, czas zadbać o ciało. Idealnym miejscem do tej okazji jest lodowisko Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim. To wysoce nowoczesny obiekt, z kawiarnią oraz innowacyjnym lodowiskiem. Nie należy zamartwiać się o sprzęt, ponieważ na miejscu do dyspozycji jest wypożyczalnia łyżew. Dla strudzonych natomiast czekają pyszności z miejscowej kawiarni i coś ciepłego do picia. Idealne miejsce dla osób, które na lodzie czują się jak ryba w wodzie, ale również dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z jazdą na łyżwach.

Co ciekawe tuż obok lodowiska znajduje się poniemiecki schron Regelbau 621, który również jest warty uwagi. Warto sprawdzić, czy akurat nie będą organizowane w czasie naszej wizyty rekonstrukcje historyczne, ponieważ wówczas schron jest otwarty, a my możemy obejrzeć bardzo ciekawe bitwy na żywo.

Park linowy nad Pilicą

Dla głodnych wrażeń oraz rodzin z dziećmi powstało to niezwykłe miejsce. Park linowy nad Pilicą to ekscytująca rozrywka dla osób w każdym wieku. Park otwarty jest w sezonie letnim, a na jego terenie znajdziemy parking dla odwiedzających. Do dyspozycji klientów są trasy o różnych poziomach trudności, dlatego spokojnie możemy zabrać tutaj dzieci. Dla całkiem małych klientów czeka plac zabaw Madagaskar. Nie należy obawiać się o bezpieczeństwo, ponieważ w Parku stosuje się wszelkie środki zabezpieczające oraz nad całą zabawą czuwają wykwalifikowani pracownicy parku. Trasę wybieramy do umiejętności oraz wieku. Do wyboru trasa niska, średnia i wysoka, a dla głodnych wrażeń czeka szalony zjazd tyrolką tuż nad rzeką Pilicą.

Przystań nad Pilicą

Jedno z piękniejszych i ciekawszych miejsc w Tomaszowie zwłaszcza w sezonie. Dla odwiedzających dostępna jest przystań z molo, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne i spędzić czas na rzece Pilicy. Miejsce idealne na spacer z rodziną, w samotności lub z sympatią. Do dyspozycji odwiedzających są liczne alejki, ławki oraz place zabaw. Obiekt jest nowy, Przystań bowiem przeszła rewitalizację w 2019 roku. Przy odrobinie szczęścia uda nam się natrafić na wydarzenie kulturalne lub koncert, ponieważ przy przystani znajdziemy również muszlę koncertową. To malownicze miejsce z pewnością spodoba się dzieciom, osobom starszym, chcącym uciec przed miejskim zgiełkiem oraz rowerzystom.

Rezerwat Niebieskie Źródła

Zdecydowanie jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Wszystko to jest dziełem matki natury, człowiek jedynie zabezpieczył to piękno. Będąc w parku, możemy poczuć się, jakbyśmy wcale nie byli w Polsce tylko w Australii lub Amazonii. Piękne widoki oraz niezwykłe niebieskie źródła. Tylko tutaj zobaczymy zabarwiony, bomblujący, niebieski piasek. Dla odwiedzających rezerwat dostępny jest parking, wstęp na teren rezerwatu to zaledwie parę złotych. Na terenie rezerwatu poza cudownymi widokami i źródłami, zobaczymy również różne gatunki ptactwa, zwłaszcza kaczek i wyjątkowe rośliny. Dla spacerowiczów dostępna jest ścieżka dydaktyczna, wyposażona w tablice informacyjne, które przybliżają faunę i florę tego niezwykłego rezerwatu. Powierzchnia rezerwatu częściowo pokrywa się z obszarem wchodzącym w skład Natura 2000. Rezerwat jest również domem dla wielu rzadkich płazów oraz gatunków ryb.

Groty Nadgórzyckie

Wycieczkę po Tomaszowie warto zakończyć w wielkim stylu. Groty Nadgórzyckie to niezwykle ciekawe i tajemnicze miejsce. Co ważne, mimo że zwiedzamy prawdziwe jaskinie, to miejsce jest dostosowane do osób niepełnosprawnych, dlatego absolutnie każdy może cieszyć się tym wyjątkowym obiektem. Wewnątrz znajdziemy tablice informacyjne, a przed wejściem jest wygodny parking. Zwiedzanie jednak polecane jest z przewodnikiem, groty bowiem kryją wiele niezwykłych tajemnic. Groty to wyrobiska poeksploatacyjne z osiemnastego wieku. Dawniej mieściła się tu kopalnia kwarcu. Wyrobisko składa się z piaskowców, które liczą sobie prawie sto milionów lat. Dzięki wsparciu funduszy z Unii Europejskiej udało się dostosować kopalnię do zwiedzania.

Wewnątrz zwiedzimy między innymi imponującą Salę Królewską. Jaskinia jest pełna wnęk i sal, które robią niebywałe wrażenie. Wszystko jest klimatycznie oświetlone oraz dostosowane na potrzeby turystów. Zakaz wydobywania piaskowca, który był tu jeszcze wydobywany głównie na potrzeby huty szkła, wydały jeszcze władze carskie.

Imprezy plenerowe w sezonie w Tomaszowie

Warto przed wybraniem się na weekend do Tomaszowa sprawdzić, czy akurat nie odbywają się w mieście jakieś wydarzenia, czy imprezy. Na Przystani znajdziemy scenę z miejscami siedzącymi, gdzie odbywają się liczne koncerty oraz festiwale w sezonie. Ze względu na umiejscowienie i region w Tomaszowie można zobaczyć również ciekawe rekonstrukcje historyczne. Z reguły mają one miejsce we wspomnianym schronie Regelbau 621 oraz w Skansenie, który jest żywą skarbnicą wiedzy na temat historii ziem Tomaszowa Mazowieckiego.

Wyjątkowo kolorowym i ciekawym wydarzeniem jest festyn w Tomaszowie, to świetna okazja do zabawy całą rodziną. Tomaszów również ściśle związany jest z ludowością, dlatego przy okazji różnych wydarzeń możemy poznać folklor tego regionu. W sezonie letnim są również organizowane różnego rodzaju wydarzenia dla najmłodszych, które z pewnością przypadną do gustu jednak całej rodzinie.