10 najlepszych atrakcji w Tomaszowie

Tomaszów Mazowiecki to jedno z największych miast w Polsce i drugie, które zdecydowało się na całkowicie bezpłatną komunikacji dla mieszkańców. Na turystów natomiast czekają różne ciekawe atrakcje w Tomaszowie. Malowniczy Park Narodowy, niezwykłe pomniki przyrody, czy parki cieszą oko mieszkańców, ale również przyjezdnych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi lub na samotne piesze wędrówki. Warto poznać wszystkie atrakcje Tomaszowa, ponieważ czynią miasto niezwykle unikatowym miejscem. Tomaszów sam w sobie jako miasto postprzemysłowe jest dość zadbanym miejscem. Widać, że w czasach świetności mieszkało tu wiele bogatych przedsiębiorców, z pewnością głównie z branży włókienniczej, bo to na niej miasto zbudowano. Dziś Tomaszów jest z pewnością jednym z najbardziej malowniczych miast województwa łódzkiego.

Groty Nadgórzyckie i Niebieskie źródełka – niezwykłe atrakcje w Tomaszowie

Tomaszów Mazowiecki zachwyca niezwykłymi okolicznościami przyrody. To, co oferuje Tomaszów i okolice, atrakcje, które możemy tu spotkać to istna gratka dla prawdziwych miłośników niespotykanej fauny i flory. W rezerwatach i parkach znajdziemy liczne ścieżki dydaktyczne, dzięki którym dużo łatwiej będzie nam zwiedzać i dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Na swojej trasie nie powinny zdziwić nas barwne gatunki kaczek, czy bobry, ponieważ są stałymi mieszkańcami tych ziem. Będąc już w Tomaszowie, warto wybrać się do Spały, gdzie zobaczymy słynnego wielkiego żubra, malownicze kościoły oraz sosnę kroczącą.

Groty Nadgórzyckie

Malownicze i robiące duże wrażenie Groty Nadgórzyckie to w istocie osiemnastowieczne wyrobiska po kopalniane umiejscowione we wsi Nadgórzyce. Formacje skalne, z których są zrobione Groty Nadgórzyckie to w rzeczywistości liczące sto milionów lat piaskowce, pochodzące w epoki kredowej. To tu dwieście lat temu wydobywano kwarc, który wówczas był bardzo istotnym surowcem. Chociaż różne atrakcje turystyczne Tomaszów oferuje, to groty są jednym z ciekawszych miejsc do zobaczenia. W grotach znajdziemy liczne sale, korytarze, wnęki czy zaułki. Bez wątpienia największe wrażenie robi tzw. Sala Królewska. Świetne miejsce dla rodzin z większymi dziećmi oraz na wycieczkę z przyjaciółmi. Grota Nadgórzycka ściśle wiąże się również z legendą o zbójniku Madeju. Cala podziemna trasa jest dobrze oświetlona, co dodaje charakteru i klimatu temu miejscu.

Rezerwat „Niebieskie Źródełka”

Odwiedzając Tomaszów, atrakcje turystyczne, które powinniśmy zaznaczyć na swojej liście to z pewnością wspomniane już Groty Nadgórzyckie i właśnie Niebieskie Źródełka. Kolor wody źródełka zawdzięczają związkom chemicznym oraz osadom. Na terenie rezerwatu znajdziemy również tak zwaną przepaść. To miejsce, w którym woda jest pochłaniana w głąb ziemi. Miejsce przede wszystkim jednak jest wyjątkowo malownicze i piękne, idealne na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Chociaż atrakcje Tomaszowa wszystkie są niezwykle atrakcyjne, to jedynie ta została wpisana na listę Natura 2000. Symbolem rezerwatu natomiast jest kaczka krzyżówka. Co ważne wejście na teren samego rezerwatu jest zupełnie bezpłatne, jedyne, za co trzeba zapłacić w razie podróży samochodem, to parking, jednak koszt na cały dzień to zaledwie parę złotych.

Tomaszów- atrakcje dla dzieci i nie tylko

Podróżując z dziećmi ciężko wybrać miejsca, w których najmłodsi będą świetnie się bawić. Jeżeli chodzi o atrakcje dla dzieci, Tomaszów jednak oferuje naprawdę ciekawe miejsca, gdzie cała rodzina z pewnością będzie się świetnie bawić. Najlepsze połączenie to oczywiście rozrywka i nauka. Przez zabawę dzieci uczą się najszybciej i najwięcej. 

Tomaszów- atrakcje dla dzieci, które uczą

W Tomaszowie znajdziemy wiele miejsc, gdzie najmłodsi mogą się świetnie bawić, jednocześnie zdobywając wiedzę. Takie atrakcje Tomaszów oferuje dzieciom i młodzieży w różnym wieku, chociaż rodzice również powinni być zadowoleni. Jedną z takich propozycji jest Park Edukacyjny Mikrokosmos. Miejsce zdecydowanie dla odważnych, ponieważ na terenie parku znajdziemy różne owady i insekty. Jednak większość dzieci one zdecydowanie zachwycają. W końcu wyglądają trochę jak mikroskopijni kosmici. Miejsce warto również odwiedzić ze względu na walory edukacyjne. Poza wystawą mamy dostęp bowiem do tablic informacyjnych, które pozwolą nam przybliżyć mikro świat. Dla rodziców czekają leżaki i ławeczki, by w spokoju mogli odpoczywać, gdy ich pociechy będą zgłębiać tajniki świata owadów.

Dla tych, którzy nie przepadają za owadami lub ich pociechy stronią od małych mieszkańców ziemi, polecamy Muzealną Akademię Malucha. Szukając atrakcje dla dzieci, Tomaszów zachwyca formami spędzania czasu i zwiedzania, które są okazją do edukacji naszych pociech. Muzealna Akademia Malucha to cykl zajęć muzealnych, które pozwolą dzieciom poprzez zabawę i ciekawe zajęcia dotknąć i poznać historię. Zamiast nudnego zwiedzania, czy oglądania, historia jak żywa! Można oczywiście wybrać tradycyjne zwiedzanie i z pewnością się nie zawiedziemy, jednak zajęcia warsztatowe brzmią zdecydowanie lepiej, prawda?

Dla aktywniejszych poleca się natomiast Park Linowy nad Pilicą. Wybierając atrakcję turystyczną, Tomaszów nie ogranicza nas tylko do spacerów, czy oglądania. Nad Pilicą znajdziemy niesamowity Park Linowy, który jest świetną rozrywką dla całej rodziny. Trasy są dostosowane do wieku oraz umiejętności, dlatego małe, duże dzieci czy dorośli świetnie spędzą tu czas. Tomaszów, atrakcje turystyczne ma bardzo różnorodne, ale ta jest również uniwersalna. Możemy bowiem połączyć aktywność z podziwianiem pięknych widoków i cieszenia się z niesamowitych okoliczności przyrody. Do tego wrażenia gwarantowane, bo wśród atrakcji znajdziemy dwukrotny zjazd nad rzeką Pilicą!

Odwiedzając natomiast Tomaszów w zimie, nie sposób nie zajrzeć do Areny Lodowej. To ogromne, nowoczesne lodowisko robi niezwykłe wrażenie. Idealna atrakcja dla rodziny, grupy przyjaciół, czy nawet samotnych amatorów łyżew. W tle możemy rozkoszować się przyjemną muzyką. Powierzchnia jest na tyle duża, że nie musimy martwić się tłumami. Na miejscu znajdziemy również wypożyczalnię oraz kawiarnię. Jak widać Tomaszów i okolice, atrakcje ma bardzo ciekawe i dostosowane do wielu potrzeb, co jeszcze warto zobaczyć?

Ciekawe miejsca i atrakcje – Tomaszów i okolice

Planując wycieczkę, powinniśmy dokładnie do siebie dobrać atrakcje. Tomaszów  bogaty jest w różnego rodzaju miejsca, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Dodatkowo okolice Tomaszowa również obfitują w niezwykłe atrakcje, które warto odwiedzić. Co istotne miejsca te odpowiednie są dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlatego planując wyjazd kilkudniowy czy weekend nie musimy martwić się o rozrywki. Jednocześnie wcale nie musimy ograniczać sie do rezerwatów przyrody, czy parków. Tomaszów oferuje moc przeróżnych atrakcji dla każdego. 

Skansen Rzeki Pilicy

Pomysł na Skansen pojawił się przy okazji wielu prac oraz sytuacji, gdzie z rzeki Pilicy wydobywano wiele niecodziennych przedmiotów, a nawet narzędzi. W Skansenie znajdziemy czołgi i inne militaria, które zostały wydobyte proste z rzeki Pilicy. Koszt biletu to zaledwie sześć złotych, a z pewnością czeka nas moc atrakcji. Mieści się przy ulicy Modrzewskiego w Tomaszowie Mazowieckim. Głównym zadaniem Skansenu jest szerzenie wiedzy ekologicznej oraz historycznej. Główną atrakcją jest zabytkowy Młyn Wodny oraz drewniany domek. Niecodzienną atrakcją jest również wychodek samego cara oraz piękna zabytkowa stacja.

Zalew Sulejowski

Piaszczyste plaże, piękne okoliczności przyrody i szum fal. Bałtyk? Ależ skąd to Tomaszów Mazowiecki i Zalew Sulejowski. Po zbiorniku można również żeglować, pływać i miło spędzać czas na lądzie, grając w piłkę, czy puszczając latawce. Nad zalewem znajdziemy również pole biwakowe oraz prawdziwe molo. Nie musimy daleko wyjeżdzać, aby poczuć się jakbyśmy byli nad morzem. W okolicy znajdziemy również liczne lokale gastronomiczne oraz hotele i kwatery noclegowe. Miejsce idealne na pobyt z rodziną, przyjaciółmi, czy drugą połówką. Dookoła tylko sprzyjające okoliczności przyrody oraz cisza i spokój.

Bunkier w Konewce

Miejsce, które spodoba się zwłaszcza pasjonatom II Wojny Światowej oraz militariów. Nie oznacza to jednak, że jeżeli tematy te są nam obce mamy omijać bunkier w Konewce szerokim łukiem. Bunkier to niezwykle ciekawe miejsce, przede wszystkim dlatego, że to drugi taki bunkier przeznaczony dla pociągów. Cała kondygnacja składa się z wielu metrów tuneli i pomieszczeń. W środku mieści się również ciekawa wystawa historyczna, która przybliży zwiedzającym dzieje tego miejsca. Kiedy wojna się skończyła, Niemcy porzucili te miejsca. Miały one pierwotnie chronić pociąg jak i jego zaopatrzenie i ludzi w nich będących przed nalotem bombowym. Unikatowe i warte zobaczenia miejsce.

Navi Bowling Club

Nie samym zwiedzaniem człowiek żyje. Odwiedzając Tomaszów, warto oddać się też rozrywkom przyjaznym ciału. Navi Bowling Club to już niemalże miejsce kultowe, lubiane przez młodzież i dorosłych. Nawet jeżeli nie jesteśmy biegli w grze w kręgle, to warto odwiedzić to klimatyczne miejsce. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia obuwia, torów oraz bar. Miejsce świetne dla całych rodzin i na imprezę. Co warto podkreślić to jedyny taki profesjonalny klub w Tomaszowie. W środku znajdziemy aż sześć multimedialnych torów oraz elementy oświetlenia pomalowane farbą UV co tworzy niesamowity klimat tego miejsca.

Tomaszów Mazowiecki i jego okolice, jak na miejsce, które jest upadłą potęgą przemysłową, przetrwało próbę czasu nie najgorzej. W samym Tomaszowie oczywiście zobaczymy liczne budynki, które czasy świetności mają za sobą, jednak władze systematycznie starają się przywrócić im dawny blask. Okoliczna przyroda natomiast i relikty historyczne sprawiają, że okolica ma swego rodzaju magię, której nie doświadczymy nigdzie indziej. Z pewnością warto się tu wybrać na weekend lub nawet na parę dni więcej. Atrakcji w Tomaszowie na pewno nie zabraknie, a jednocześnie spędzimy ten czas naprawdę owocnie. Okoliczności przyrody i aura sprawiają, że to idealnie miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku i pędu.