13 miejsc, które trzeba zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim

Tomaszów Mazowiecki jest miastem młodym, ale wyjątkowym ze względu na jego położenie.  Jest również jednym z największych miast w województwie łódzkim. Ulokowane jest w Dolinie Białobrzeskiej, a w jego okolicy przepływają cztery rzeki, są nimi kolejno: Pilica, Piasecznica, Czarna i Wolbórka. W pobliżu znajduje się również Zalew Sulejowski i malownicza Puszcza Pilicka. Miasto posiada niezwykle interesującą historię, przy czym wyjątkowe zabytki oraz architekturę. W Tomaszowie znajduje się wiele przepięknych oraz ciekawych miejsc. Więc jeśli nurtuje Cię pytanie, co warto zobaczyć w Tomaszowie, podpowiadamy i przedstawiamy ciekawe miejsca w Tomaszowie.

 1. „Niebieskie Źródła” Rezerwat – ciekawe miejsca w Tomaszowie 

Pierwszym miejscem, które jest warte zobaczenia na własne oczy, są Niebieskie Źródła. Rezerwat powstał w celu ochrony niebieskich źródeł krasowych oraz licznych gatunków ptaków. Kolor niebieski uwarunkowany jest od pogody, a także pory dnia. Są to wywierzyska krasowe. Wypływająca pod sporym ciśnieniem woda, unosi do góry piasek, wskutek czego powstają mini gejzery. Źródła mają zabarwienie od niebieskiego, po zielonkawy w zależności od kąta padania słońca. Jest to nic innego jak zjawisko optyczne. Bardzo interesujące zjawisko doceniane jest przez turystów. Miłośnicy przyrody również znajdą ciekawe obiekty do zobaczenia w Tomaszowie, a są nimi nietypowe rośliny – około 400 gatunków oraz interesujące gatunki ptaków. W rezerwacie również można spotkać ścieżki rowerowe i ścieżki spacerowe. Niebieskie Źródła znajdują się przy ulicy Modrzewskiego. Parking również znajdziemy przy tej samej ulicy – naprzeciwko głównego wejścia. 

 1. Plac Kościuszki w samym centrum Tomaszowa Mazowieckiego – należy do ciekawych miejsc w Tomaszowie!

Najbardziej charakterystyczne miejsce do zwiedzania w Tomaszowie od pojawienia się na placu pomnika Tadeusza Kościuszki nazywane placem Kościuszki, wcześniej określany był Rynkiem św. Józefa. Właśnie w tym miejscu możemy poczuć klimat XIX i XX wieku, dzięki zachowanym kamienicom pełnym przepychu i piękna. Pod koniec 2016 roku plac Kościuszki przeszedł rewitalizację, po czym przyznano mu tytuł najlepiej urządzonej przestrzeni publicznej w całym województwie łódzkim. Zdecydowanie, jeśli zastanawiasz się, co warto zwiedzić w Tomaszowie – to miejsce musisz wziąć pod uwagę, gdyż z pewnością warte jest zobaczenia!

 1. Tomaszów co warto zobaczyć- Skansen Rzeki Pilicy

Jeśli nie wiesz gdzie się udać w miejscowości, bądź co zwiedzić – Tomaszów posiada Muzeum poświęcone rzece – jest drugim w Polsce, zaraz po Muzeum Wisły w Tczewie. Fakt ten sprawia, że koniecznie trzeba je zwiedzić, będąc w Tomaszowie. Główna siedziba skansenu znajduje się w okolicy rezerwatu Niebieskie Źródła na wschodnim brzegu Pilicy. Od 2005 roku muzeum jest samorządową instytucją kultury, gdzie wcześniej widniała jako muzeum społeczne. Zmiana ta miała na celu zapewnienie opieki konserwatorów zabytkowym i wartościowym eksponatom. W tym miejscu zostało zgromadzonych mnóstwo przedmiotów i obiektów, które są historycznie związane z okolicą Nadpilicza. Największym i najbardziej rozbudowanym z nich jest „Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy”, a elementem szczególnym jest zabytkowy młyn wodny. Drewniany, finezyjnie zdobiony budynek poczekalni kolejowej określany jest mianem perełki Skansenu Rzeki Pilicy. Olbrzymia część skansenu poświęcona jest na dział wojskowy, co uszczęśliwi z pewnością fanatyków powojennych pamiątek. Tuż obok skansenu znajduje się bardzo dobrze wyposażony plac zabaw dla dzieci. 

 1. Podziemna Trasa Turystyczna Groty Nagórzyckie – co warto zobaczyć w Tomaszowie?

Groty Nagórzyckie to stanowczo miejsce, które warto zwiedzić w Tomaszowie. Można tutaj zobaczyć ich dzieje, a także proces wykorzystania wydobywanego piasku. Zaliczają się do najciekawszych atrakcji Tomaszewskiej Okrąglicy Wyrobiska zbudowane są z piaskowca cenomańskiego, a pochodzący stąd piasek cechował się białym kolorem i wyjątkowo drobną konstrukcją. Olbrzymie złoża białego piasku możemy zresztą podziwiać w pobliskiej miejscowości – Białej Górze. Podczas zwiedzania towarzyszy przewodnik, który opowiada bardzo ciekawie o podziemiach. Groty Nagórzyckie przez wiele lat były miejscem podziemnej kopalni piasku szklarskiego na potrzeby gospodarskie, a potem hut szkła. Temperatura w podziemiach graniczy około 9 stopni, co z pewnością gwarantuje delikatne ochłodzenie podczas upalnego lata. Podziemna trasa turystyczna wiedzie przez dwie oświetlone alejki, wzdłuż których można podziwiać zgromadzone pokazy, które nawiązują do historii całego obiektu.

 1. Tomaszów – co zwiedzać? Dawne jatki miejskie

Udając się na część północno-wschodnią Placu Kościuszki, przy ul. Rzeźniczej spotkamy następną atrakcję Tomaszowa – dawne jatki miejskie. Neoklasyczna budowla z charakterystycznymi arkadowymi zdobieniami kiedyś pełniła funkcję usługowo-handlową, dziś znajduje się tutaj kawiarnia oraz galeria sztuki (widnieje pod nazwą Galeria Arkady). Budowla była jednym z pierwszych obiektów użyteczności publicznej Tomaszowa, po nadaniu mu praw miejskich w 1830 r. Jatki wcześniej były podzielone na mniejsze pomieszczenia, w których niemalże przez 130 lat handlowano mięsem. W roku 1995 jatki miejskie przekształcono w galerię sztuki „Galeria Arkady”. Budynek wyróżnia się historią i tym, że decydowanie jest ciekawym miejscem w Tomaszowie.

 1. Najstarszy budynek fabryczny – Tomaszów co warto zobaczyć?

„Batavia” jest jednym z pierwszych obiektów fabryki włókienniczej i bardzo ciekawym miejscem w Tomaszowie dla turystów. Umiejscowiony nad rzeką Wolbórką tzw. Batavia jest prawdopodobnie najstarszym budynkiem fabrycznym w całym województwie łódzkim, a być może i w całej Polsce. Powstał on w latach 1824-1826 oraz wykonany jest w stylu klasycystycznym. Pod koniec XIX w. budynek przeszedł generalny remont, został rozbudowany oraz wymienione zostały w nim maszyny. Batavia w 2013 roku została wpisana do rejestru zabytków. Dziś w budynku znajduje się Tomaszowska Fabryka Filców Technicznych.

 1. Tomaszów co zwiedzać? – Zabytkowy ratusz miejski

Zbudowany w latach 1925-1927 – budynek ratusza miejskiego jest wyjątkową ozdobą Tomaszowa Mazowieckiego, co powoduje, że jest odpowiedzią na pytanie „Tomaszów co zwiedzać?”. Jest on najmłodszym z ratuszy w województwie łódzkim. Został wykonany w stylu klasycystycznym, który widoczny jest m.in. po kolumnach i przepięknej, równej kompozycji, regularnych, prostokątnych oknach, oraz w attyce na fasadzie. We wnętrzu ratusza zobaczymy zabytkową salę posiedzeń wyposażoną w galerię dla publiczności oraz przepiękny hol z kolumnami. Teraz w budynku jest Urząd Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Od września 2020 na ratuszu miejskim jako oficjalny symbol miasta, rozbrzmiewa codziennie w południe hejnał.

 1. Co zobaczyć w Tomaszowie? Muzeum Regionalne w Pałacu Ostrowskich

Tomaszów – zwiedzanie przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie został wybudowany w roku 1812 piękny pałac Ostrowskich, jest zachwycającym uczuciem. Budynek był letnią rezydencją rodziny Ostrowskich. Jego styl klasycystyczny wzbogacono o detale neorenesansowo-romantyczne, oraz oranżerię i piętrową wieżę. Na początku lat 20. obok pałacu zostały utworzone zabudowania folwarczne, dom dla oficjalistów (obecnie WKU), a także stajnia. Aktualnie w pałacu znajduje się Muzeum Regionalne im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Jest ono podzielone na część historyczną (historia miasta od momentu założenia), etnograficzną (życie mieszkańców i sąsiednich miejscowości na przełomie XIX i XX wieku), archeologiczną (ślady pradawnych obrządków pogrzebowych), oraz przyrodniczą (zwierzęta, jakie można spotkać na terenie Tomaszowa Mazowieckiego).  W budynku znajdziemy również pokoje, które w pełni są umeblowane, oraz pamiątki po bogaczu.  

 1. Tomaszów co zwiedzić? – Gmach Banku Polskiego

Budowla została wybudowana w latach 1923–1924 i mieści się przy ul. I. Mościckiego. Gmach został pobudowany w stylu akademickiego klasycyzmu wraz z polskimi formami architektury pałacowej, a wnętrze przyozdobiono bogatą sztukaterią. W tej chwili znajduje się tu bank Pekao SA. Swoją architekturą przypomina dorodny pałac. Cechuje go specyficzny ryzalit pokryty kopułą tudzież stromy dach pokryty czerwoną dachówką. Budynek do dziś zachwyca turystów mistrzostwem wykonania i bogactwem. Przy gmachu znajdują się wybudowane w tym samym czasie oficyny, które także znalazły się w rejestrze zabytków. Wewnątrz zachowały się do dziś sztukaterie oraz inne elementy wykonania. 

 1. Drewniany kościół św. Marcina Biskupa – Tomaszów co zwiedzać?

W dzielnicy Białobrzegi w Tomaszowie Mazowieckim znajduje się kolejna atrakcja. Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Tomaszowie – jest to właściwe miejsce. Jednonawowy kościół o zrębowej konstrukcji ostał pobudowany w 1746 roku. W środku znajdują się niesamowite okazy sztuki sakralnej tj., ludowo-barokowe ołtarze (główny i dwa poboczne – lewy poświęcony św. Marcinowi), kaplica Matki Boskiej, ozdobny chór osadzony na dwóch kolumnach, barokową ambonę i chrzcielnicę z kamienia przykrywaną drewnem, oraz dość nową (pochodzącą już z XX wieku) murowaną dzwonnicę.

 1. Tomaszów zwiedzanie – Kościół św. Antoniego Padewskiego

Kościół został pobudowany w latach 1862-1864, a pod koniec XX wieku rozbudowano go. Dziś Tomaszów zwiedzanie jego umożliwia, gdyż zachowały się efekty prac z tamtych lat. W efekcie tego dziś można podziwiać piękny neorenesansowy, bogato zdobiony kościół z dwiema charakterystycznymi wieżami. W środku zachowały się m.in.: estetycznie wykonana drewniana ambona, zabytkowy chór muzyczny z kościelnymi organami, a także tablice upamiętniające duchownych, którzy w swoisty sposób wsparli parafię. Szczególnie warte zainteresowania są ołtarze: drewniane w nawach bocznych (Matki Bożej i św. Antoniego), dwa kamienne ołtarze umieszczone w zakończeniach transeptu (św. Józefa i św. Stanisława Kostki) oraz ołtarz główny z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i obrazem, na którym widnieje św. Stanisława.

 1. Tomaszów co zwiedzić? Bunkier kolejowy Jeleń

Bunkier jest miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić, będąc w Tomaszowie. Umiejscowiony jest w lesie zaraz za Tomaszowem. Powstał on w czasie II wojny światowej w 1941 roku i miał za zadanie pełnić funkcję ochronną przed zamachem lotniczym dla specjalnych pociągów, oraz służyć w trakcie ataku na ZSRR. Schron ma długość 355 m i jest w kształcie niewielkiego łuku, nie jest oświetlony i nie spełnił swojej funkcji. Aby go zwiedzić, należy z pewnością zaopatrzyć się, chociażby w latarkę. Nieopodal tego bunkru znajduje się kolejny, bardzo podobny bunkier, który również warto zobaczyć.

 1. Zalew Sulejowski – Tomaszów zwiedzanie

Miejsce, które odpowiada na pytanie – co zobaczyć w Tomaszowie i jego okolicy. Oddalony zaledwie o 7 kilometrów od Tomaszowa Mazowieckiego Zalew Sulejowski powstał przez spiętrzenie rzeki Pilicy między Sulejowem a Smardzewicami. Zbiornik ten oddano do użytku w 1974 r. i od tego czasu zapewnia on wodę dla aglomeracji łódzkiej i tomaszowskiej. Zalew pełni istotną funkcję retencyjną: reguluje falę powodziową, a także znakomitego akwenu rekreacji wodnej. Na całym akwenie obowiązuje cisza, co powoduje, e został wprowadzony zakaz uprawiania motorowodnych sportów. Zalew Sulejowski osiąga ponad 16 km 16 km długości oraz do 2 km szerokości (około 24 metrów kwadratowych). Znajdziemy tutaj liczne malownicze zatoki, kilka wysp, rozlewiska i bindugi, rozrzucone pośród piaszczystych, zalesionych brzegów, dzięki którym znajdują się tutaj pełne czaru miejsca, pośród każdy turysta znajdzie oazę spokoju i odpoczynku.