Dlaczego warto odwiedzić Tomaszowski rynek?

Tomaszów Mazowiecki położony w woj. Łódzkim jest jednym z najmłodszych miast w naszym kraju. Prawa miejskie otrzymał w roku 1830, a jego historia związana jest z rozwojem przemysłu. Miasto spodoba się z pewnością turystom o bardzo różnych gustach, począwszy od wielbicieli zabytków po amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Atrakcje rynku

Zwiedzanie Tomaszowa warto zacząć od bardzo ciekawego rynku noszącego nazwę Placu Kościuszki. Pierwotnie nosił on nazwę Rynek Świętego Józefa, jednak po postawieniu na nim pomnika T. Kościuszki nazwa uległa zmianie. Turyści chętnie oglądają tu eklektyczne i klasycystyczne kamienice wybudowane przez dawnych właścicieli fabryk.

Miłośników nowoczesnej architektury zainteresują też cerkiew i kościół ewangelicki z XIX wieku. W pobliżu kościoła zobaczyć można zjawiskowy ratusz wybudowany w latach 1925-27, będący najmłodszym ratuszem w wojewódtwie łódzkim. Prostokątne okna, charakterystyczna dla klasycznych attyka i harmonijna kompozycja, a wewnątz – przepiękne sale i hall. Ratusz ten zdecydowanie warto zobaczyć.


Zmierzając w stronę północno wschodniej pierzei rynku trafimy na ulicę Rzeźniczą, a tam znajdziemy kolejną atrakcję – jatki miejskie. Budynek wzniesiony w latach 1830-38 z charakterystycznymi dla neoklasycyzmu podcieniami przeznaczony był do pełnienia funkcji usługowo-handlowych. Od lat 70. XX wieku przemianowano go na galerię sztuki – nazywany bywa małymi sukiennicami.

Mimo stosunkowo młodego wieku tomaszowski rynek zasługuje na uwagę i kilka godzin zwiedzania.