Najważniejsze atrakcje, które można znaleźć w Tomaszowie


Najważniejsze atrakcje, które można znaleźć w Tomaszowie

Tomaszów to miejsce, które powinno odpowiadać każdemu. Chodzi o to, że można tam zwiedzić ciekawe miejsca pod względem historycznym, dobra kuchnia, a także dużo zieleni. Wśród atrakcji na pewno warto wymienić zabytkowy ratusz miejski. Znajduje się on w bliskiej odległości od kościoła. Bardzo ciekawy jest fakt, że stanowi on pierwszy ratusz powstały w województwie łódzkim. Oddaje on hołd stylowi klasycystycznemu, chociażby dzięki fasadzie, prostokątnych oknom, które znajdują się wokół budowli, a także kolumnom. Cała kompozycja to niezwykła harmonia oraz przyjemność do oka, dlatego odwiedzający spędzają przy ratuszu więcej czasu niż przy innych atrakcjach. Jednakże jest to miejsce atrakcyjne nie tylko ze względu na ciekawy wygląd zewnętrzny, gdyż w środku także dużo się dzieje. Oczy można nacieszyć holem w którym znajdują się kolumny oraz piękną zabytkową salą w której odbywały się kiedyś posiedzenia. Na dzień dzisiejszy budynek ten wykorzystywany jest jako Urząd Miasta.

To warto zobaczyć w Tomaszowie

Oprócz ratusza uwagę przyciąga muzeum regionalne, które znajduje się w Pałacu Ostrowskich. Jest to budowla, która powstała w 1812 roku i kiedyś wykorzystywana była jedynie jako letnia rezydencja. Od dnia powstania rezydencja zmieniała się wielokrotnie. Na samym początku budynek był przedstawicielem stylu klasycystycznego, ale posiadał również elementy o charakterze romantycznym. Do tego wzbogacono go o wieżę oraz oranżerię. W dzisiejszych czasach to nieruchomość umożliwiająca zapoznanie się z historią miasta oraz dowiedzenie się w jaki sposób przedstawiało się życie dawnych mieszkańców. To bardzo ciekawe miejsce, które pozwala cofnąć się w czasie. Poznanie obyczajów dawnych ludzi to jeszcze nie wszystko. Korzysta się także z części etnograficznej w której dowiadujemy się jak dawniej grzebano zmarłych. Z kolei część archeologiczna informuje jakie zwierzęta oraz ptactwo mieszka w tym regionie. Mamy do czynienia z miejscem w którym w dawnych czasach mieszkał Antoni Ostrowski. Po dawnym właścicielu pozostały meble, obrazki oraz jego bibeloty.

W dalszej kolejności

Kolejne kroki można skierować na ulicę Ignacego Mościckiego. To właśnie tam mieści się budynek Banku Polskiego. To naprawdę potężna budowla, która łączy styl klasycystycznyoraz akademicki. Zawiera ona także elementy pałacowe, a także bardzo charakterystyczny dla polskiego budownictwa dach. Oczywiście został on wykonany przy pomocy czerwonej cegły. W przypadku nieruchomości zwraca się uwagę na sztukaterie oraz pozostałe elementy, które tworzą spójną całość.

Wszystkie te atrakcje umilą czas w trakcie wizyty w Tomaszowie, a jest ich zdecydowanie więcej niż zostało to omówione.