Co ciekawego robić w Tomaszowie?


Co ciekawego robić w Tomaszowie?

Tomaszów to miejsce w którym nikt nie będzie się nudził, gdyż już sama lokalizacja miasta dostarcza swego rodzaju wrażeń. Chodzi o to, że mieści się w bliskiej odległości od czterech rzek, czyli Pilicy, Piasecznicy, Czarnej oraz Wolbórki. To właśnie one wykorzystywano w trakcie rozkwitu przemysłu włókienniczego w naszym kraju. Jest to zdecydowanie miejsce, które chce się odwiedzać, co jest związane z licznymi atrakcjami. Pierwszą przyczyną częstych odwiedzin są historyczne zabytki wśród których można wymienić zjawiskowe kościoły, architekturę przemysłową oraz piękne widoki. Tomaszów można obejrzeć w ciągu jednego, dwóch dni, jednakże po ich pływie na pewno nikt nie będzie chciał wracać do domu.

Co zwiedzamy w Tomaszowie?

Pierwsza atrakcja miasta to plac Kościuszki, który cieszy się największą popularnością w całym mieście. W trakcie wizyty rynku można przenieść się w czasie i znaleźć się z powrotem na przełomie XIX oraz XX wieku. Kamienice robią tutaj niezwykłe wrażenie, zachwycają również swoim bogactwem, a to ze względu na to, że ich właścicielami byli właściciele fabryk włókienniczych. Oprócz kamienic warto podziwiać również kościoły, które łączą w sobie wiele stylów.

Dawne jatki miejskie to kolejny punkt na trasie atrakcji. Aby do nich trafić należy udać się wzdłuż ulicy Rzeźniczej. Mowa o nieruchomości, która posiada arkadowe podcienia, które powstały w latach 1830-1838. Budynek przeznaczony był do celów handlowo-usługowych. Oferowano w nim przede wszystkim produkty spożywcze oraz artykułu papiernicze. To miejsce znane jest pod nazwą małe sukiennice Tomaszowa. W dzisiejszych czasach jest to galeria sztuki w której również można napić się znakomitej kawy i zjeść kawałek ciasta.

Idąc dalej szlakiem historii natrafimy na Batavię, czyli nieruchomość fabryczną, która liczy sobie najwięcej lat w całym mieście. Niektórzy informują, że również w całym województwie, jednakże ta wiadomość nie została potwierdzona.

Dalsza część atrakcji

Kolejne miejsce do zwiedzenia to kościół św. Antoniego Padewskiego. W dawnych czasach była to stosunkowo mała budowla, która jednak otrzymała nowe życie. Dzisiaj jest to robiący wrażenie kościół, który zwraca na siebie uwagę przede wszystkim ze względu na dwie wieże. Nie można pomylić go z żadną inną budowlą. Z kolei w środku na uwagę zasługuje zabytkowy chór muzyczny, który został wzbogacony o organy. Nie sposób pominąć ambony wykonanej z drewna i tablic na których widnieją najbardziej oddani duchowni.  W tym kościele ołtarze wywołują wrażenie. Ołtarz główny posiada przepiękną rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego oraz obraz św. Stanisława. Z kolei po bokach widnieje Matka Boża oraz św. Antonii. Można podziwiać także kamienne ołtarze na których widnieje św. Józef oraz św. Stanisław Kostka.