Powrót do rządowego finansowania procedury in vitro

Koncepcja in vitro znowu zostanie dofinansowana przez rząd. Izabela Leszczyna, szefowa Ministerstwa Zdrowia, przekazała informację, że specjalistyczny zespół w ministerstwie jest obecnie zaangażowany w formułowanie zasad konkursu dla instytucji medycznych.

Podczas inauguracji nowej poradni leczenia niepłodności w Warszawie, która miała miejsce 18 marca 2024 roku, minister zdrowia poinformowała, że od 1 czerwca zostanie przywrócone finansowanie in vitro przez państwo. Twórcy polityki zdrowotnej pracują nad wytycznymi konkursowymi dla placówek medycznych – przekazała Leszczyna.

Podczas konferencji prasowej, którą poprowadziła razem z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, Izabela Leszczyna podkreśliła, że nowo utworzone centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym będzie oferować m.in. procedurę in vitro. Wyraziła swoją wdzięczność wobec prezydenta miasta za tę istotną inwestycję.

Szefowa Ministerstwa Zdrowia stwierdziła również: „To ogromnie istotne, że rząd premiera Donalda Tuska ponownie podjął decyzję o finansowaniu leczenia niepłodności metodą in vitro. Przystępujemy do tego od 1 czerwca. Nasz zespół ekspertów w ministerstwie pracuje obecnie nad regulaminem konkursu. Cieszę się, że to centrum leczenia niepłodności będzie miało możliwość ubiegania się o prawo do przeprowadzania takich procedur.”