Wkrótce elektryczny autobus będzie woził dzieci do szkoły na terenie gminy

Dzieci w Rzeczycach już wkrótce będą jeździć nowym, ekologicznym autobusem elektrycznym, który właśnie został dostarczony do gminy.

Nasze dzieci mogły korzystać z tego cudu techniki od początku nowego roku po odbyciu jazdy próbnej i dokładnym zbadaniu wszystkich części. Mój wniosek o dofinansowanie tego pojazdu okazał się sukcesem, mimo że w momencie składania wniosku nikt nie wiedział, że ceny wszystkich produktów i usług wzrosną. Ze względu na ogromne ceny paliw i energii elektrycznej nasz ekologiczny autobus będzie prawdopodobnie najtańszym pojazdem w gminie Rzeczyca, jeśli nie w całym województwie, jeśli będzie odpowiednio wykorzystywany – mówi Marek Kaźmierczyk, wójt gminy.

Nowy autobus jest ładowany przez panele fotowoltaiczne i posiada baterie o największej pojemności na rynku, co pozwala mu przejechać 350 kilometrów bez dodatkowego ładowania. Co więcej, producent musi wymienić baterie po ośmiu latach eksploatacji. Gmina Rzeczyca na farmę fotowoltaiczną i stację ładowania pozyskała 90% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW), a pozostałe 10% pokryła z kredytu tańszego o 15% od obecnych stóp inflacji.