co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim

Co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim?

Co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim podczas typowej wycieczki turystycznej? Jeśli oczekujemy typowych atrakcji turystycznych, to miasto ma dla nas ciekawą ofertę muzealną. Wśród obiektów znajduje się również skansen, co może być dobrą alternatywą dla typowego muzeum. Zwłaszcza wiosną, gdy nie jest ani za zimno, ani za gorąco. A jeśli nie mamy ochotę na odwiedzenie skansenu, a i tak chcemy porobić coś na świeżym powietrzu, to czeka na nas Rezerwat Niebieskie Źródła.

Co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim w ładną pogodę?

Tomaszów Mazowiecki może się pochwalić miejscami, które robią wrażenie szczególnie wtedy, gdy świeci słońce, a roślinność kwitnie. To okres spacerów i pikników oraz pooddychania świeżym powietrzem. W zimie temperatura przeszkadza nam cieszyć się obcowaniem z naturą, dlatego wtedy wybieramy sobie inne rozrywki. Jednak gdy pojawią lepsze dni, to chętnie odwiedzamy takie miejsca, gdzie rządzi przyroda. Wybieramy się więc do lasów, aby całkowicie stracić sprzed oczu widok budynków mieszkalnych, sklepów i wszystkie, co kojarzy się z cywilizacją. Ale czy jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsc w mieście? Jeśli tym miastem jest Tomaszów Mazowiecki, to oczywiście. Takie atrakcje w Tomaszowie Mazowieckim jak Rezerwat Niebieskie Źródła, aż się proszą o odwiedziny.

Rezerwat Niebieskie Źródła

Niebieskie Źródła

Jednym z najładniejszych miejsc w Tomaszowie jest park krajobrazowy zwany Niebieskimi Źródłami. Dlaczego jest to coś, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim? Choćby dlatego, że znajduje się tu bujna roślinność, a także można spotkać kilka ciekawych zwierzaków. Warto wspomnieć też o ścieżkach dydaktycznych, na których zobaczymy tablice informacyjne. Polecamy odwiedzić ten rezerwat, jeśli mamy w planach również odwiedzenie Skansenu Rzeki Pilicy, czyli jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych w Tomaszowie Mazowieckim. Oba miejsca znajdują się w bardzo niewielkiej odległości,  więc odwiedzenie ich podczas jednej wycieczki może być świetnym sposobem na spędzenie wiosennego lub letniego dnia.

Czy warto odwiedzić rezerwat przyrody Niebieskie Źródła?

Co takiego jest w „Niebieskich Źródłach” że trudno przejść obok nich obojętnie? Ten lat o powierzchni 28,70 ha, znajduje się w dolinie rzeki Pilicy. A jeśli chcemy wdawać się w szczegóły, to na jej prawym brzegu. Spotkać tu można słynną kaczkę krzyżówkę, która stała się symbolem rezerwatu. Stworzono go po to, aby chronić źródła krasowe, charakteryzujące się błękitną barwą. Jak się więc można domyślić, to właśnie stąd wzięła się jego nazwa. Skoro już wspomnieliśmy o kaczkach, to warto dodać, że na terenie rezerwatu znajduje się wiele gatunków ptaków. Co do roślinności to większą część stanowi las olchowy. Inną atrakcją na terenie rezerwatu są źródła limnokrenowe, wyróżniające się wybijaniem piasku z dna. Gdy pojawia się na tafli wody przybiera kolory wahające się między niebieskim a zielonym. Wygląda to naprawdę zjawiskowo.

Co jeszcze zobaczymy w rezerwacie „Niebieskich Źródłach”?

co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim

Jeśli chodzi o faunę, to największą atrakcją z ptaki. Oprócz kaczki krzyżówki spotkamy tu także jej kuzynkę – czernicę – oraz już trochę dalszego krewnego – łabędzia niemego. To jednak nie wszystko. Jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, to uda nam się dostrzec wśród drzew zimorodka, remiza, gila czy strzyżyka zwyczajnego. Las zamieszkują też nieco rzadsze gatunki, np. ohar i krętogłów. A co oprócz ptaków? Oczywiście ryby.  W rezerwacie przyrody nie wolno łowić, więc większość z nich nie zobaczymy gołym okiem. Wierzcie jednak, że żyją tam (i mają się bardzo dobrze) płocie, szczupaki i okonie. Niech nikomu nie przyjdzie do głowy wchodzenie do wody. Jest to nie tylko nielegalne ale i niebezpieczne. Znajdują się w niej bowiem pijawki. Możemy jednak zauważyć innych mieszkańców zbiornika wodnego. Mamy na myśli żabę trawną, traszkę grzebieniastą i ropuchę szarą.

Obiekty muzealne – co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim?

Muzea to bardzo specyficzne miejsce. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich wycieczki, ale są tacy, którzy uważają, że wałęsanie się po obiekcie muzealnym to kompletna nuda. To już tylko od nas zależy, do której grupy osób się zaliczamy. Nawet jeśli nie lubimy tego rodzaju rozrywek, to może to dobra okazja do tego, aby się w końcu przełamać? Tomaszów Mazowiecki ma kilka miejsc, gdzie można pooglądać ciekawe eksponaty, choć wyróżnić warto dwa. Pierwszy z nich to Pałach Ostrowskich, czyli rezydencja jednej z najbardziej wpływowych rodzin w regionie. Drugi zaś to typowy skansen, który pozwoli nam na jednocześnie obcowanie z naturą i oglądanie zabytkowych wystaw. Które z tych miejsc wybierzemy? Jeśli nie mamy czasu na to, aby pokręcić się trochę po obu, to spróbujmy przyjrzeć się cechom charakterystycznym każdego z nich. Może tym razem faktycznie nam coś wpadnie w oko na tyle, że będziemy chcieli się trochę bardziej zainteresować?

Muzeum w Pałacu Ostrowskich

Pałac Ostrowskich

Najczęstszymi typami zabytków są pałace i zamki. Niech nikt nawet nie myśli, że mogłoby takie pałacu zabraknąć w Tomaszowie Mazowieckim. Pałac Ostrowskich sięga wieku osiemnastego, czyli czasów Tomasza Ostrowskiego. Był on właścicielem olbrzymiego pieca hutniczego, a uruchomienie go było też początkiem przemysłu w tym regionie. Hutnictwo jednak nie utrzymało się tu zbyt długo, bo ta gałąź przemysłu wygasła tutaj w latach czterdziestych XIX-wieku. Nie oznacza to jednak żadnej ekonomicznej ruiny, bo świetnie radziło sobie włókiennictwo. Za jego rozwój również odpowiadał członek rodziny Ostrowskich, a konkretnie chodzi o Antoniego. To właśnie on zlecił wybudowanie rezydencji rodzinnej, którą można podziwiać do dzisiaj. Sam jednak jej nie zaprojektował. Zadanie to zlecił Fryderykowi Albertowi Lesselowi. Uzdolnionemu architektowi z Saksonii.

Zwiedzanie Muzeum w Pałacu Ostrowskich

Bilet normalny kosztuje 10 zł, ale są też liczne ulgi. Między innymi uczniowie i studenci wchodzą za jedyne 5 złotych. Jeśli zaś podróżujemy z dziećmi do lat 7, to nie musimy za nie płacić w ogóle. Również my sami możemy sobie pozwolić na zniżkę, gdy posiadamy Kartę Dużej Rodziny. Wtedy wstęp za osobę kosztuje 3 złote. 4 i 8 zł wydamy kolejno na udział w warsztatach muzealnych i lekcjach muzealnych. Podpowiemy, że najbardziej opłaca się odwiedzać pałac we wtorek W ten dzień wstęp jest bezpłatny dla wszystkich.

Muzeum jest czynne od poniedziałku do niedziele między godziną 10:00 a 15:45. Obiekt oferuje zwiedzenie kilku ciekawych działów tj. etnografii, przyrody, historii, sztuki, oświaty i numizmatyki. Każdy z nich ma w swojej kolekcji szeroką gamę eksponatów, co powinno trafić w gusta większości osób.

Skansen Rzeki Pilicy

co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim?

Jakie zabytki warto zobaczyć w Tomaszowie mazowieckim?

Wizyta w Tomaszowie Mazowieckim to nie tylko relaksowanie się w rezerwacie przyrody. Miasto posiada również kilka zabytków, które warto zwiedzieć, zwłaszcza jeśli wybieramy się do Tomaszowa Mazowieckiego całą rodziną. Zabytki w Tomaszowie Mazowieckim związane są przede wszystkim z rodziną Ostrowskich. To właśnie od Tomasza Ostrowskiego wzięła się nazwa miasta, który na początku wcale miastem nie był. Prawa miejskie otrzymał dopiero w 1830 roku, ale to nie jedyny ciekawy moment w historii tego regionu. Warto więc rozejrzeć się po budynkach i innych obiektach, które przetrwały do dzisiaj i mogą opowiedzieć nam historię miasta lepiej niż nie jeden przewodnik. Oczywiście nie dyskredytujemy przewodników, bo z ich usług również warto korzystać. Kilka ciekawych informacji może być naprawdę świetnym dodatkiem do wrażeń wzrokowych, których na pewno nie poskąpi nam tomaszowska architektura oraz przyroda.

Schron Regelbau 621

Jeśli interesują nas militaria i jeszcze nie wiemy, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim, to powinniśmy odwiedzić schron Regelbau 621, który znajdziemy przy ulicy Strzeleckiej. Warto wspomnieć, że na całej Linii Pilicy jest to największy schron, a jego ściany mają 8 metrów grubości. Są gotowe zabezpieczyć osoby w środku przed ostrzałem artyleryjskim a także wybuchem bomby. Obiekty te budowano jeszcze w czasach drugiej wojny światowej i zachowały się bardzo dobrze do dzisiaj. Ciekawym obiektem wewnątrz schronu jest peryskop SR9. Miejmy nadzieję, że nigdy więcej takie schrony nam się nie przydadzą, ale o historii warto pamiętać. Dlatego wycieczka do Regelbau 621 może nam nieco przybliżyć zatrważającą atmosferę drugiej wojny światowej. Jest to oczywiście jedna z wielu tego typu budowli w Polsce.

Zabytkowy ratusz miejski

Tomaszów Mazowiecki to jedno z tych miast, które mogą się pochwalić naprawdę atrakcyjnymi zabytkowymi ratuszami. To dzieło architektoniczne powstało w XX wieku, a projekt odpowiedzialny jest Aleksander Raniecki. Jakie są cechy charakterystyczne budowli? Przede wszystkim attyka, zdobiąca fasadę a także wsparty na kolumnach wewnętrzny hall. Ciekawym jest to, że konieczność postawienia ratusza pojawiła się już 100 lat wcześniej, ponieważ w 1830 roku wyniesiono Tomaszów Mazowiecki do rangi miasta. Na tamten czas jednak wystarczył dom miejski, w którym odbywały się wszystkie posiedzenia rady miasta. W końcu jednak przestał wystarczać i podjęto decyzję o zbudowaniu prawdziwego ratusza. Dzisiaj ten budynek to coś, co warto zobaczyć w Tomaszowie Mazowieckim, a nie mielibyśmy ku temu okazji, gdyby nie ten pamiętny 1830 roku. Warto wspomnieć, że tytuł Króla Polskiego otrzymywał wtedy automatycznie rosyjski car i to właśnie Mikołaj I nadał Tomaszowowi prawa miejskie.

Batavia

Czy wiedzieliście, że część Tomaszowskiej Fabryki Filców Technicznych od pewnego czasu znajduje się w krajowym rejestrze zabytków? Mowa oczywiście o budynku Batavii, który jest fabrykancką willą, przy której znajduje się budynek z kominem. Było bardzo blisko do całkowitego przekreślenia zabytkowego charakteru tego kompleksu budynków. Istniały już plany zagospodarowania terenów i pewnie na planach by się nie skończyło, gdyby jeden z lokalnych konserwatorów zabytków się w porę nie zbuntował i nie upomniał się o nadanie zabytkowe statusu Batavii. Nie jest to może budynek muzealny, ale jeśli chcemy poznać historię Tomaszowa Mazowieckiego i lepiej zrozumieć ducha tego miasta, to powinniśmy o takich detalach wiedzieć.