Pożyczki pozabankowe: dla kogo są, kto je dostanie?

Kredyt w banku najłatwiej uzyskać, pracując na etacie. Jak jednak wygląda sytuacja w segmencie pozabankowym? Czy student, emeryt czy rencista mają szansę na pożyczkę pozabankową? Tak, ale muszą spełnić kilka warunków. Przyjrzyjmy się szczegółom!

Czym są pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe to produkty finansowe udzielane przez firmy pożyczkowe. Trzeba złożyć wniosek przez internet, aby uzyskać tego typu finansowanie. Pożyczki pozabankowe są podobne w swojej konstrukcji do bankowych kredytów, ale kto inny ich udziela. Aby je uzyskać, również podpisuje się umowę, a zadłużenie spłaca się w ratach.

Różnicą jest również to, że proces uzyskania pożyczki pozabankowej odbywa się w 100% zdalnie. W bankach często, aby potwierdzić tożsamość i podpisać umowę o kredyt, trzeba odwiedzić placówkę.

Gdzie znajdziemy pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe są udzielane przez firmy z sektora pozabankowego. W większości przypadków nie mają one oddziałów, więc wniosek trzeba złożyć przez internet. Do znalezienia firmy najlepiej wykorzystać internetową wyszukiwarkę i wpisać hasło „pożyczka pozabankowa”.

Wyświetlą Ci się witryny różnych podmiotów i spośród ich ofert możesz wybrać produkt, na który ostatecznie się zdecydujesz. W tym celu warto porównać oferowane przez różne podmioty koszty pożyczek oraz przeczytać opinie ich klientów.

Pożyczka pozabankowa dla studenta

Czy pożyczkę pozabankową może otrzymać student? Status studenta nie wyklucza możliwości dostania finansowania, ale oprócz tego trzeba spełnić kilka warunków:

  • być w odpowiednim wieku (w większości firm minimalny wiek, od którego można złożyć wniosek to 19 – 20 lat),
  • mieć stały i udokumentowany dochód (nie musi to być umowa o pracę, akceptowana jest również umowa zlecenie, o dzieło czy stypendium),
  • nie figurować w rejestrze dłużników.

Pożyczka pozabankowa dla emeryta, rencisty

Podobne zasady dotyczą pożyczek pozabankowych dla emerytów i rencistów. Warto wiedzieć, że dla firm pożyczkowych emerytura i renta to stabilne źródła dochodu, a ich posiadanie zwiększa szanse na decyzję pozytywną.

Seniorzy również muszą spełnić warunek pozytywnej historii kredytowej i braku wpisów w rejestrach dłużników. Dodatkowo warto pamiętać, że firmy pożyczkowe ustalają również maksymalne granice wieku swoich klientów, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia emerytów i rencistów. Zazwyczaj można złożyć wniosek do 70 – 75. roku życia.

Czy można mieć pożyczkę pozabankową i kredyt hipoteczny jednocześnie?

Posiadacze kredytów hipotecznych często zastanawiają się, czy mogą również wnioskować o pożyczkę pozabankową. Jest to oczywiście możliwe, ale nie w każdym przypadku.

Po pierwsze, firmy oferujące pożyczki pozabankowe w większości sprawdzają klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Duże opóźnienia w spłacie kredytu hipotecznego mogą przekreślić szanse na uzyskanie finansowania.

Dodatkowo warto pamiętać, że podczas składania wniosku o pożyczkę pozabankową, pożyczkodawca sprawdzi, czy z bieżących dochodów dasz radę oddawać kolejne zobowiązanie. Dochód rozporządzalny, czyli po odjęciu obecnych rat kredytów i pożyczek, musi być odpowiednio wysoki, aby starczyło Ci na bieżące wydatki oraz aby bez problemu spłacać raty pożyczki pozabankowej.

Czy można mieć pożyczkę pozabankową i kredyt gotówkowy jednocześnie?

Podobne zasady dotyczą osób, które posiadają kredyt gotówkowy. Zazwyczaj rata takiego produktu nie jest tak wysoka jak kredytu hipotecznego. Z mniejszą sumą miesięcznych zobowiązań łatwiej więc dostać pożyczkę pozabankową.

Trzeba mieć jednak odpowiednio wysokie dochody i nie posiadać znaczących zaległości w spłacie kredytu gotówkowego. Drobne opóźnienia nie oznaczają od razu decyzji negatywnej w sprawie pożyczki pozabankowej, więc jeśli je masz, to i tak warto złożyć wniosek. Firma pożyczkowa może je zaakceptować, bo łagodniej niż bank ocenia zdolność kredytową.

Czy można mieć kilka pożyczek pozabankowych?

Jeżeli Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, czyli zarabiasz odpowiednio dużo, aby spłacać kolejną pożyczkę pozabankową i z obecną nie masz problemów w spłacie, to oczywiście możesz otrzymać taki produkt.

Niektórzy pożyczkodawcy uniemożliwiają wzięcie drugiej czy trzeciej pożyczki pozabankowej u nich, zanim nie spłacisz tych, które już masz.

Warto zapoznać się z konkretnymi zasadami na stronie internetowej pożyczkodawcy. Duże firmy zazwyczaj udostępniają podstronę „pytań i odpowiedzi” i tam zazwyczaj można znaleźć wyjaśnienie.