CBŚP w Łodzi

CBŚP w Łodzi uderzyło w handel bronią

CBŚP w Łodzi uderzyło w handel bronią

Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Departament do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi wzięli się za sprawę nielegalnego obrotu bronią. Chodzi tutaj o broń palną, która do polski trafią z Czech i Europy zachodniej. Ten rodzaj przestępczości jest naprawdę sprytnie zorganizowany. W transakcjach takich pośredniczą osoby, które zajmują się pozyskiwaniem antyków z czasów wojennych, między innymi niewybuchów. Osoby takie kupują broń jako przedmioty kolekcjonerskie, a następnie nielegalnie trafia ona do kłusowników i grup przestępczych.

Grupę takich kolekcjonerów namierzyło CBŚP w 2017 roku, ale rozbicie jej nie było takie łatwe. Wymagało to systematycznego działania i podejmowania wielu ustaleń. Gdyby od razu zacząć od wsadzania za kratki wszystkich, których się ma na widelcu, wystraszyłoby się bardzo dużą grupę osób zamieszanych w ten proceder. W efekcie tego przestępcy dalej by działali, tylko byliby mniej wykrywalni.

Największa akcja miała miejsce w listopadzie 2018 r. Udział w niej wzięło ok. 300 policjantów, a działania ograniczyły się tylko to województwa łódzkiego. Była to więc akcja ogólnokrajowa, w wyniku ktorej zatrzymano 63 przestępców. Łącznie usłyszeli oni 120 zarzutów, zczego większość dotyczyła wyrabiania, handlu uraz posiadania broni bez zezwolenia. Przypominamy, że grozi za to 10 lat więzienia. Cztery podejrzane osoby usłyszały także rzaut uczstniczenia w zorganizowanej zbrojnej grupie przestępcą. Jednej z tych osób zarzuca się kierowanie tą organizacją.

Handel bronią w województwie łódzkim

Między innymi zatrzymano 42-letniego mężczyznę z województwa łódzkiego. Według zebranych materiałów dowodowych planował on wysadzić Sąd Rejonowy w Opocznie a także Prokuraturę Rejonową w Opocznie. Według ustaleń śledczych chodziło o sprawę sądową, w którą zatrzymany się angażował. Wynik tej sprawy miał go nie usatysfakcjonować, co miało skłonić go do planu wysadzenia obu budynków. Postawiono mu zarzuty organizowania zderzenia, mogącego na razić zdrowie i życie wielu ludzi a także zniszczenie mienia o dużych rozmiarach. Nie obyło się też bez zarzutu posiadania materiałów wybuchowych, co samo w sobie jest przestępstwem.