Rolki jezdne – bohaterowie drugiego planu

Jak wygląda brama przesuwna – wie to każdy, kto choć raz zobaczył skrzydło bramy, poruszające się po torze wyznaczonym na linii prostej, prostopadłej dla przejścia na konkretną posesję. Ale być może nie każdy domyśla się tego, że sprawne działanie tego rodzaju urządzenia wymaga zgodnego współdziałania wielu drobnych elementów. Wśród takich części składowych są różne przedmioty – również takie, których obecności nie dostrzeżemy na pierwszy rzut oka, a które są bramie absolutnie niezbędne.

Rolki jezdne – co o nich wiedzieć warto na początek?

W przypadku bramy przesuwnej, o końcowym efekcie i funkcjonalności decydują naprawdę nieduże, bardzo precyzyjnie wykonane przedmioty. To różne uchwyty i łapacze, zamki hakowe, listwy zębate, wózki – i obracające się rolki. Wśród tych ostatnich wyróżniamy rolki prowadzące i jezdne, ponieważ część każdego typu odgrywa nieco inną rolę. Rolki jezdne to jedne z kluczowych elementów, bo to przede wszystkim one odpowiadają za przemieszczanie się skrzydła bramy.

Zważywszy na rodzaj wykonywanej przez nie pracy, takie części muszą charakteryzować się dużą odpornością na ścieranie. Są konstruowane z metalu, ale zdarzają się też rolki jezdne z wytrzymałego poliamidu, odporne na różnego rodzaju czynniki chemiczne i szybko wprawiane w ruch. Jeśli zdecydujemy się na elementy metalowe, warto zwrócić uwagę na to, czy są ocynkowane – bo to swego rodzaju obietnica, że będą się bronić przed korozją, o którą przecież nietrudno wśród deszczu.

Wybierając odpowiednie do danej sytuacji i okoliczności rolki jezdne, trzeba oczywiście zwrócić uwagę również na wszystkie niezbędne wymiary. Właściwy rozmiar to kolejny klucz do sukcesu, jeśli zależy nam na stworzeniu idealnie działającej całości. Na szczęście świat wirtualnych zakupów bardzo sprzyja w tej kwestii – można szybko się zorientować, jakiej wielkości elementy oferuje konkretny sklep i z powodzeniem złożyć dobre zamówienie, idealnie skrojone na własne potrzeby. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, czy producent dołącza do rolek niezbędną śrubę montażową.

Niezależnie od tego, czy kupuje się rolki jezdne, czy może zupełnie inny niezbędny element bramy przesuwnej, nie wolno zbyt szybko czynić oszczędności. Nie warto wybierać części wykonanych z gorszej jakości materiałów – bo wówczas skazuje się całą konstrukcję na niezbyt długi żywot. Lepiej rozglądać się wśród rzeczy wykonanych z wysokiej jakości stali – jeśli chcemy, żeby gotowa brama przetrzymała dużo czasu wśród zmiennych atmosferycznych warunków i żeby niezmiennie dobrze działała.