żołnierze wyklęci

Żołnierze wyklęci – nowa wystawa w Tomaszowie

Żołnierze wyklęci – czego dowiemy się o nim na nowej wystawie?

Żołnierze wyklęci to temat, o którym warto mówić. Niedługo w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim będziemy mogli zobaczyć wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym, w tym rotmistrzowi Witoldowi Pileckiego. Od ostatnich kilku lat bardzo dużo mówi się na temat żołnierze wyklętych oraz wyrosło wokół tego tematu wiele różnych kontrowersji. Kim byli żołnierze wyklęci i dlaczego warto o nich pamiętać?

Kim byli żołnierze wyklęci?

W 1945 rozwiązano Armię Krajową, choć nie wszyscy jej członkowie chcieli się poddać. Wielu żołnierzy wciąż było gotów przelewać krew za ojczyznę, choć nie obowiązywała ich już przysięga wojskowa. Jednym z propagatorów dalszej walki był płk. Leopold Okulicki, ps. Niedźwiadek.

A kim był Witold Pilecki i dlaczego ma być on jedną z ważniejszych postaci tej wystawy? Na pewno mało znamy ludzi, którzy dorównywaliby odwagą temu rotmistrzowi. Otóż w czasie drugiej wojny światowej dobrowolnie oddał się w niewolę do obozu w Oświęcimiu. Stamtąd gromadził informację na temat brutalności nazistów, aby móc podzielić się z nimi światem.

Co wiemy o rotmistrzu Pileckim?

To jednak nie jedyna jego zasługa. W tym samym obozie prowadził on również organizację podziemną, co było nieocenionym wsparciem moralnym dla innych więźniów. Rotmistrz Pilecki jest jedną z nielicznych osób, którym udało się uciec z obozu. Przebywał on również w obozach Lamsdorf i Murnau.

Wielu młodych ludzi zapomina dzisiaj o polskich bohaterach, którzy walczyli za naszą ojczyznę. Czasami trudno się temu dziwić, bo nasz stosunek do czasów, których nie znaliśmy, wygląda nieco inaczej niż do spraw bieżących. Gdy słyszymy czasem o starych dziejach, to czujemy się, jakbyśmy czytali jakąś powieść, której bohaterowie są zwykłą fikcją. Tymczasem wydarzenia, które działy się naprawdę, potrafią zmrozić krew w żyłach i przebić swoją sensacyjnością nie jedną powieść lub film. Wiele postaci z prawdziwej historii mogłaby przyćmić najpopularniejszych postaci z kina akcji. Takimi osobami byli właśnie żołnierze wyklęci (znani też jako żołnierze niezłomni), którzy zasługują na naszą pamięć.