Kopalnia piasku Biała Góra

Biała Góra jest miejscowością położoną w gminie Tomaszów Mazowiecki, w województwie łódzkim, która znana jest z tego, że znajduje się w niej największa w Polsce kopalnia piasku. Mało kto wie, że mówimy tu nie tylko o największej temu typu kopalni w naszym kraju, ale również i jednej z największych w Europie kopalni piasku kwarcowego. Biała Góra za sprawa tego faktu jest niezwykle znaną miejscowością. Kopalnia założona przez Bogdana Łozińskiego mieści się przy drodze między Tomaszowem Mazowieckim a Smardzewicami. Co warto wiedzieć o kopalni tego wyjątkowego surowca naturalnego?

Kopalnia piasku Biała Góra

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w przypadku kopalni piasku Biała Góra mówić należy raczej o pełnym ciągu kopalni białych piasków. Choć nie jest to największa kopalnia w Europie, umiejscowiona jest ona na największych europejskich złożu kredowych piasków kwarcowych. To właśnie ona zapewnia około 80% krajowego zapotrzebowania na różnorodne piaski formierskie oraz szklarskie. Dlaczego jest to tak znamienita kopalnia piasku? Biała Góra wyróżnia się posiadaniem piaskowców o wybitnie białej barwy, choć zależnie od występujących domieszek znaleźć można również odcienie koloru żółtego, a nawet rdzawego. Występowanie tych odcieni jest zasługą występujących w glebie domieszek limonitu. Na terenie kopalni znaleźć można również szereg innych minerałów, a dokładniej skalenie, muskowit, biotyt oraz chalcedon. Co więcej, już od kilku lat na terenie kopalni trwa aktywna produkcja kaolinu, a także różnych mieszanek kwarcowych.

Kopalnia piasku kwarcowego Biała Góra

W przypadku tej miejscowości można powiedzieć, że w pełni zasługuje ona na swoją wyjątkową nazwę, która podkreśla niezwykłość tej kopalni piasku kwarcowego. Biała Góra z powodzeniem może szczycić się tym mianem, gdyż potężne wyrobiska wypełnione są białym piaskiem. Zawiera on w sobie około 98 procent czystego kwarcu, co sprawia, że jest on tak doskonałym surowcem, który wykorzystywany jest w przemyśle szklarskim. Czy jednak istnieje możliwość zwiedzania kopalni? Bezpośrednie zwiedzanie jest niemożliwe, gdyż jest to prywatny teren, na którym trwają ciągłe prace, a ogromne dziury po wyrobiskach są potencjalnie niebezpieczne dla zwiedzających. Jeśli jednak wyraźnie zależy nam na tym, aby móc przyjrzeć się choćby z daleka przestrzeni kopalni, warto wykorzystać okoliczne punkty widokowe. Sama kopalnia piasku kwarcowego Biała Góra otoczona jest lasami, z których w świetny sposób przyjrzeć się możemy zarówno wyrobiska, w których zaprzestano pracy, jak i tym, które są poddawane aktywnej eksploatacji.

Kopalnia piasku kwarcowego Biała Góra – historia

Choć obecnie jest to teren prywatny, warto pamiętać o tym, że piaski kopano w tej okolicy już od XVIII wieku. Wykonywano to jednak metodami gospodarskimi, a co za tym idzie, odbywało się to w ramach działań na niewielką skalę. Obecnie pozostałości po wyrobiskach dawnych górników są atrakcją turystyczną, którą przede wszystkim podziwiać można w przypadku Grot Nagórzyckich. Kiedy jednak powstało to niezwykłe złoże? Eksperci powstanie złóż w Białej Górze datują na okres górnej Kredy, czyli czas sprzed mniej więcej 120 mln lat. Jeśli przyjdzie nam kiedyś przyglądać się ścianom kopalni, warto zwrócić uwagę na wyjątkowe, malownicze wyrobiska na ścianach, które wyraźnie pokazują niesamowite profile geologiczne.