Wakacje w Tomaszowie

Jeśli ktoś zapomniał, to przypominamy: Rezerwat Niebieskie Źródła – cudowne miejsce do spędzania czasu na łonie natury. A to wszystko w południowo-wschodniej części Tomaszowa.

Rezerwat krajobrazowy Niebieskie Źródła rozciąga się na powierzchni 29 ha w malowniczej dolinie Pilicy. Nazwa rezerwatu pochodzi od przepięknej, niebieskiej barwy tamtejszych źródeł. Dokładniej rzecz ujmując to zielono-niebiesko-błękitny odcień. Takie rezultat daje rozproszone światło słoneczne. Dlatego kolor wody zmienia się wraz ze zmieniającą pogodą, wszystko zależy od stopnia zachmurzenia bądź nasłonecznienia. Temperatury wody jest zawsze taka sama, niezależnie od pory roku i wynosi około 9°C.

Niebieskie Źródła są domem dla ponad 70 gatunków ptaków. Zobaczyć i posłuchać tutaj można m.in.: zimorodka czy kaczkę cyraneczkę. Jeśli chodzi o roślinność to w rezerwacie najwięcej jest rodzajów traw. Znajdują się również rośliny ściśle chronione, np. cis pospolity i kosodrzewina.

Niebieskie Źródła to dwa wywierzyska oddzielone od siebie wyspą. Wywierzysko to typ bardzo wydajnego źródła krasowego. W każdym ze źródeł pulsuje po kilkanaście minigejzerów. Wywierzyska są typowym krajobrazem dla obszarów górskich. Dlatego obecność tego typu źródeł w Tomaszowie Mazowieckim to coś niespotykanego i tak chętnie odwiedzanego.