Uroczystości związane z Powiatowym Dniem Strażaka rozpoczęły się od Mszy Świętej, która odbyła się w kościele pw. Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim. Msza ta była celebrowana w intencji strażaków oraz ich rodzin, stanowiąc duchową inaugurację obchodów. Następnie uczestnicy przemieścili się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie na dziedzińcu odbyła się oficjalna ceremonia.
Obecność znamienitych gości
Wydarzenie uświetnili swoją obecnością liczni przedstawiciele władz państwowych i regionalnych, w tym Poseł na Sejm RP Adrian Witczak, Wicewojewoda Łódzki Marek Mazur oraz Łódzki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marcin Dulas. Wśród gości znaleźli się także Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Magdalena Spólnicka oraz Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska. Na uroczystości obecny był również Starosta Tomaszowski Dariusz Kowalczyk, a także wielu innych przedstawicieli administracji, strażacy z sąsiednich powiatów oraz reprezentanci lokalnych firm i mediów.
Ceremonialne rozpoczęcie i podziękowania
Oficjalne rozpoczęcie ceremonii obejmowało złożenie meldunku, wciągnięcie flagi na maszt oraz odegranie hymnu narodowego. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Tomaszowie Mazowieckim bryg. Mariusz Kawnik oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh. Tadeusz Cisowski przywitali zgromadzonych, wyrażając wdzięczność strażakom za ich poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy. Podziękowania skierowano także do instytucji i osób wspierających straż pożarną.
Uhonorowanie strażaków
Podczas apelu wręczono medale, odznaczenia oraz awanse, co było wyrazem uznania za zasługi w zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańcom. Szczególnym punktem uroczystości było przekazanie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Tomaszowie Mazowieckim. Zakup tego pojazdu był możliwy dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi i jest częścią Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej.
Wystąpienia zaproszonych gości
Kolejnym istotnym elementem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości, którzy złożyli podziękowania na ręce Komendanta Powiatowego PSP za trud codziennej pracy strażaków na rzecz bezpieczeństwa powiatu tomaszowskiego. Ich wystąpienia były pełne uznania dla odwagi i poświęcenia strażaków w ich codziennej służbie.
Źródło: facebook.com/KPPSPTomaszowMazowiecki
