Czy można zmienić szambo na oczyszczalnię?

Jeszcze jakiś czas temu najlepszą alternatywą dla przyłączenia nieruchomości do zbiorczej sieci kanalizacyjnej było tradycyjne szambo. Od wielu jednak lat o wiele popularniejsze stają się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Właściciele domów i nie tylko rozważają więc skorzystanie z tego rozwiązania, zastanawiając się, czy istnieje możliwość przerobienia szamba w oczyszczalnię? Nie pozostaje nic innego, jak przyjrzeć się temu nieco bliżej! Dawniej, na terenach, gdzie nie było możliwości przyłączenia się do gminnej sieci wodno-kanalizacyjnej, właściciele domów musieli działać we własnym zakresie. Najlepszym wyjściem było zakopanie na działce szamba, w którym gromadzone są ścieki bytowe. Obecnie o wiele lepszą opcją są jednak przydomowe oczyszczalnie, których z rok na rok tylko przybywa i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Szamba a przydomowe oczyszczalnie ścieków – jaka jest różnica?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków różnią się od tradycyjnego szamba, a więc zbiornika bezodpływowego tym, że mają charakter przepływowy. W praktyce oznacza to, że w zbiorniku neutralizowane są wszelkie nieczystości i ścieki – już w postaci czystej wody – odprowadza się z powrotem do środowiska naturalnego. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie są bardzo wydajne, proste w użytkowaniu, ale przede wszystkim niezwykle ekologiczne. Nie dość, że nie marnujemy tutaj wody, to dodatkowo zanieczyszczenia są usuwane przy wykorzystaniu naturalnych zasobów, w tym np. bakterii tlenowych czy beztlenowych.

Zamiana szamba w oczyszczalnię – czy to możliwe?

Wielu właścicieli domów, którzy lata temu zdecydowali się na szambo, zastanawia się nad jego przebudową i stworzeniem w tym miejscu przydomowej oczyszczalni. Jak się jednak okazuje, rozwiązanie to jest niezgodne z prawem, a nawet gdyby było w pełni legalne, nie spełniłoby swojego celu. Powstały system nie spełniałby bowiem podstawowych założeń i standardów, które dotyczą aktualnie przydomowych oczyszczalni ścieków. Mowa tutaj m.in. o osiągnięciu optymalnej wydajności, skuteczności, wodoszczelności, ale także trwałości czy bezpieczeństwie takiej instalacji. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest więc zrezygnowanie z szamba i zaprojektowanie przydomowej oczyszczalni ścieków od podstaw. Pamiętajmy, że do każdego przypadku warto podejść indywidualnie, sprawdzając możliwości gruntowe, metraż działki itp. Zarówno sam projekt, jak i wybór poszczególnych elementów oraz ich montaż najkorzystniej zlecić specjaliście, który ma już wiedzę oraz doświadczenie.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – dlaczego warto?

Własna oczyszczalnia to spora inwestycja, która może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od rodzaju, przepustowości oraz kosztów samego montażu. Instalacja zwróci się jednak w krótkim czasie i to z nawiązką. Z całą pewnością jest to na ten moment najkorzystniejsze rozwiązanie, dzięki któremu mamy pewność, że w sposób prawidłowy, ekonomiczny i przyjazny naturze odprowadzamy z naszej posesji, a następnie neutralizujemy nieczystości bytowe.