Zwiedzanie schronu przeciwatomowego

Wybudowany w 1962 roku i zmodernizowany w latach 70. schron ma 530 metrów kwadratowych powierzchni, z czego powierzchnia użytkowa wynosi 353 metry kwadratowe. Obiekt składa się z 36 pomieszczeń i pierwotnie miał pomieścić 200 osób.

„Jeśli chodzi o powierzchnię użytkową, każda osoba miałaby około 2 metrów kwadratowych. To dość przestronnie w porównaniu z innymi schronami, np. łódzkimi, gdzie normą jest pół metra na osobę” – komentuje Michał Stec, miłośnik fortyfikacji i kustosz schronu obrony cywilnej w Tomaszowie. Wspomina również, że nawet teraz schron mógłby spełniać swoje zadanie, ponieważ jego cechy ochronne pozostały nienaruszone.

Początkowo schron został wybudowany w celu zabezpieczenia władz Tomaszowa Mazowieckiego i pełnił funkcję centrum dowodzenia obroną cywilną. Będąc własnością Urzędu Miasta, w czerwcu 2018 roku odpowiedzialność za jego utrzymanie powierzono pasjonatom fortyfikacji Michałowi Stecowi i Pawłowi Gradowi. W efekcie obiekt został odmalowany, wyposażony w liczne charakterystyczne artefakty z czasów PRL i jest obecnie udostępniony do zwiedzania.

„Obiekt zyskał znaczną popularność. Odwiedzający przyjeżdżają nie tylko z innych miast, ale także zza oceanu” – stwierdza Michał Stec, podając na dowód niedawny wpis do kroniki autorstwa podróżników z Nowej Zelandii.