Jak zamontować zasłony na tarasie?

Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej osób przykłada wagę do aranżacji tarasu czy balkonu. Miejsce to zyskuje na znaczeniu, a odpowiednie zaaranżowanie tej przestrzeni pozwala na osiągnięcie znacznych korzyści. Jednym z często stosowanych w tym kontekście rozwiązań jest montaż zasłon, które są w stanie w znaczny sposób zmienić oblicze balkonu czy tarasu. O czym dokładnie mowa i jak podejść do tego tematu?

Jakie zasłony na taras?

Balkony oraz tarasy pełnią dziś nieco inną funkcję, niż wiele lat temu. Obecnie są miejscem relaksu, a także przestrzenią, gdzie gości się znajomych. Nic więc dziwnego w tym, że wiele osób poszukuje sposobu na to, aby było tam jak najbardziej komfortowo.

Obecnie większość osób decyduje się na umieszczenie na tarasie czy balkonie mebli, zestawów wypoczynkowych, dywaników oraz kwiatów. Trendem ostatnich lat jest również montaż zasłon, które z jednej strony są niezwykle praktyczne, z drugiej wzbogacają przestrzeń wizualnie. Z racji tego, że stanowią one mocny akcent dekoracyjny, ich wybór nie może być przypadkowy. Kluczowe jest także określenie tego, jaką funkcję mają spełniać, a więc np. czy mają chronić przed wiatrem, czy stanowić osłonę przed promieniami słonecznymi itp. Na uwagę zasługują między innymi zasłony z lekkich tkanin (len, bawełna), zasłony zaciemniające (o dużej gramaturze) albo zasłony wodoodporne. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mowa tutaj zarówno o rodzaju zasłon, jak i bogatej gamie kolorystycznej.

Montaż zasłon na tarasie – na co zwrócić uwagę?

Wybierając zasłony na taras należy dokładnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób mogą być zamontowane. Wiele zależy tutaj od możliwości technicznych, jakie posiadamy na tarasie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oczywiście karnisz, który sprawdzi się zarówno w przypadku zabudowy balkonu, jak i w sytuacji, gdy taras czy balkon nie posiada ścian bocznych. Zasłony można w tym przypadku zamontować na kółkach, szelkach lub przelotkach. Zabudowa balkonu umożliwia skorzystanie z alternatywnego rozwiązania jakim są aluminiowe lub stworzone z PCV szyny, które należy zamontować na suficie. Zasłony można wówczas zawiesić na wszytych w nie bezpośrednio haczykach.

Zasłony czy zabudowa tarasu – co wybrać?

Mimo iż zasłony są niezwykle popularne, niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również zabudowa balkonu w bloku czy też tarasu w domu. Na uwagę zasługuje tutaj nie tylko ramowa, ale również bezramowa zabudowa balkonów. Jest to solidna, wytrzymała i przynosząca liczne korzyści konstrukcja. Zabudowa balkonu w bloku jest tworzona z trwałych materiałów takich jak np. aluminium czy pleksi, dzięki czemu ma się gwarancję skutecznej ochrony przez nawet najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Bezramowa zabudowa balkonów pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału tego miejsca, przez cały rok, niezależnie od pogody. Zabudowa balkonu bezramowa czy też ramowa powinna być wykonana przez profesjonalistów, którzy podejdą do tematu indywidualnie i wybiorę najlepsze możliwe w danych okolicznościach rozwiązanie.