Skansen Rzeki Pilicy

Skansen Rzeki Pilicy to obowiązkowy przystanek w trakcie zwiedzania Tomaszowa oraz okolicznych miejscowości. To pierwsze w Polsce muzeum znajdujące się na wolnym powietrzu, które skupia całą swoją uwagę na rzece. Zadanie skansenu to przede wszystkim zwracanie uwagi na historię oraz zalety przyrodnicze i przestrzeń kulturową związaną z rzeką. Nie ma osoby, która mogłaby się tutaj nudzić, gdyż na miejsce można znaleźć naprawdę wiele atrakcji. Warto mieć na uwadze, że skansen znajduje się w dawnym korycie rzeki, dlatego każdy przedmiot przyniesiono tutaj z innego miejsca.  

Krótka historia skansenu

W skansenie na początku pojawił się drewniany młyn wodny, który w dawnych czasach znajdował się nad rzeką Luciążą. W dzisiejszych czasach znajduje się w nim naprawdę wiele eksponatów. Największą uwagę przyciąga zawsze drewniana poczekalnia z przystanku kolejowego „Czarnocin”. Oprócz tego, że wykonano ją ze szlachetnego materiału to dodatkowo posiada niezwykle atrakcyjne zdobienia. Warto mieć na uwadze, że budynek ten znajduje się w rejestrze zabytków miasta, co powoduje jeszcze większą popularność tego miejsca.

W Skansenie można podziwiać dużą kolekcje militariów, między innymi niemieckie ciągniki artyleryjskie, które pochodzą z okresu II wojny światowej. Na uwagę zasługuje również czołg T-34, który nie ma sobie równych wśród wszystkich modeli znajdujących się w Polsce. W tym miejscu przyroda oraz historia rzeki łączą się ze sobą i tworzą całkiem nowe miejsce w którym można czerpać przyjemność całym sobą.