Gdzie na spacer lub wycieczkę? Atrakcje przyrody i nie tylko.

W Tomaszowie i okolicy odnajdziemy wiele miejsc, które polecić można amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednym z nich są położone na granicy miasta Groty Nagórzyckie, miejsce unikatowe w skali kraju. Podziemna trasa turystyczna zajmuje powierzchnię ponad 10.000 metrów sześciennych. Jest to istny labirynt korytarzy, wnęk i sal powstały dzięki działalności natury i człowieka.

Tomaszów Mazowiecki to nie tylko zabytki architektury

Do początku XX wieku był tu wydobywany piasek kwarcowy, jednak po katastrofie w kopalni i śmierci mieszkańca miasta zakazano dalszych prac. Po zamurowaniu wejść tereny te na długi czas zostały zapomniane. Przy wsparciu UE udostępniono je do zwiedzania dopiero w 2012 roku.

Innym pięknym i tajemniczym miejscem jest Rezerwat Niebieskie Źródła. Położony jest on w południowej części Tomaszowa, w rejonie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Urok źródeł polega na tym, że piasek widziany przez taflę ma niepowtarzalny, zielonkawo-niebieską barwę. Te krasowe źródła objęte zostały ochorną ścisłą, a rezerwat porośnięty lasem olchowym stał się domem dla wielu gatunków ptactwa.

Nieopodal rezerwatu znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, którego celem jest działalnośc edukacyjna i historyczna. Stawia sobie on za zadanie także zachowanie cennych pamiątek dla przyszłych pokoleń. W skansenie zobaczyć możemy między innymi dawny młyn wodny, pamiątki militarne, a nawet carską toaletę. Obok niego znajduje się z kolei dobrze wyposażony plac zabaw, co na pewno nie jest bez znaczenia dla rodzin z dziećmi.